Artykuł
Emerytura niepełna
Emerytura niepełna
Katarzyna Nowak
Ustawa emerytalna nie uzależnia już tak jak to miało miejsce w dotychczasowych przepisach prawa do niepełnej emerytury od spełnienia warunku ukończenia wieku emerytalnego (60 lub 65 lat) w czasie trwania zatrudnienia lub w tzw. okresie równorzędnym z okresem zatrudnienia.
W zreformowanym systemie emerytalno-rentowym zachowane zostały niektóre uprawnienia emerytalne przewidziane w przepisach uchylonej ustawy z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. Nr 40, poz. 267 z późn.zm.).
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn.zm.) przewiduje możliwość przejścia na emeryturę ubezpieczonych, którzy nie udowodnili stażu emerytalnego wymaganego przy emeryturze powszechnej, a więc 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Prawo do niepełnej emerytury
Na zasadach przewidzianych w art. 28 ustawy emerytalnej, ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie udowodnili wskazanego wyżej stażu, przysługuje emerytura, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right