Artykuł
VAT - nowe przepisy wykonawcze
VAT: nowe przepisy wykonawcze
Tomasz Grabowski
Od 1 stycznia br. obowiązują znowelizowane przepisy rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Zostały one wydane w związku ze zmianami wprowadzonymi dwiema nowelizacjami ustawy o podatku od towarów i usług.
Zmiany wynikające z tego rozporządzenia mają charakter uściślający, a ich celem jest dostosowanie niektórych rozwiązań do przepisów Unii Europejskiej.
Nowelizacja ta została podpisana przez Ministra Finansów 22 grudnia 2000 r. i opublikowana w Dz.U. Nr 121, poz. 1296.
Wydawnictwa prasowe i dziełowe
W związku z wprowadzeniem ustawą z 17 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o VAT stawki 7 proc. na wydawnictwa prasowe i czasopisma inne niż specjalistyczne oraz z przepisami dotyczącymi szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży czasopism, omawianym rozporządzeniem wprowadzony został przepis przejściowy. Zgodnie z nim do 28 lutego 2001 r. obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się do sprzedaży w kraju wydawnictw prasowych (SWW 2711), oznaczonych stosowanym na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISSN, które nie są wymienione w art. 50 ust. 5 ustawy o VAT (tzn. nie są czasopismami specjalistycznymi) i które przez wydawców zostały wydane do dystrybucji przed 1 stycznia 2001 r. Warunkiem stosowania stawki 0 proc. jest posiadanie dokumentacji potwierdzającej datę przekazania tych wydawnictw do dystrybucji (§ 76a zmienionego rozporządzenia).
Przez czasopisma specjalistyczne, zgodnie z art. 50 ust. 5b ustawy o VAT, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne, objęte symbolem ISSN, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 000 egzemplarzy.