Artykuł
Wynagrodzenie płatników składek ubezpieczeniowych
Wynagrodzenie płatników składek ubezpieczeniowych
Sławomir Horszczak
Niewielu płatników składek na ubezpieczenie zdrowotne pamięta o przysługującym im wynagrodzeniu z tytułu należytego wykonywania obowiązków. Być może jest to związane z niewielkimi kwotami możliwymi do uzyskania. Jednak w większych firmach korzystanie z tego uprawnienia może okazać się opłacalne.
Zgodnie z art. 25a ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn.zm.) płatnik składek na ubezpieczenie zdrowotne ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 0,1 proc. odprowadzonej kwoty składek za terminowe naliczenie i odprowadzenie składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz przekazanie związanych z tym informacji. Oznacza to, że zadania związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, czyli naliczenie i odprowadzenie składek oraz przekazanie związanych z tym informacji, płatnik składek może wykonywać odpłatnie.
Obowiązki płatników
Przy okazji omawiania wynagrodzenia dla płatników składek warto byłoby przypomnieć chociaż niektóre obowiązki ciążące na pracodawcy jako płatniku składek ubezpieczeniowych. Pracodawca jako płatnik ma obowiązek obliczać, potrącać z wynagrodzeń pracowników i naliczać składki ubezpieczeniowe. Po naliczeniu składki pracodawca musi je rozliczyć i wpłacić na rachunek ZUS we właściwym (ustawowym) terminie za każdy miesiąc kalendarzowy. Rozliczenia składek ubezpieczeniowych i wypłaconych przez płatnika świadczeń z ubezpieczenia społecznego płatnik dokonuje w składanej obowiązkowo co miesiąc do ZUS deklaracji rozliczeniowej. Obowiązkiem płatnika jest również przekazywanie każdemu pracownikowi informacji zawartych w raportach, a robi się to na formularzach raportów imiennych dla osoby ubezpieczonej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right