Artykuł
Zmiany w VAT
Zmiany w VAT
Tomasz Grabowski
1 stycznia br. zmieniły się niektóre przepisy regulujące opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Oprócz dużych zmian dotyczących zwolnień podmiotowych oraz stawek VAT znowelizowano także m.in. zasady zwrotu podatku oraz kwestie związane z importem.
Zmiany do ustawy o VAT zostały wprowadzone ustawą z 17 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 105, poz. 1107).
Właściwość urzędu skarbowego w przypadku importu
Omawiana nowelizacja wprowadza zmianę dotyczącą określenia właściwości urzędu skarbowego dla osób fizycznych nie wykonujących poza importem towarów innych czynności podlegających opodatkowaniu. Do 31 grudnia 2000 r. w odniesieniu do tych podatników właściwym urzędem skarbowym był urząd właściwy ze względu na miejsce wykonania czynności (import), a więc był to urząd właściwy dla urzędu celnego. Obecnie właściwy w odniesieniu do powyższych podatników jest urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika dokonującego importu (art. 4 pkt 10 ustawy o VAT).
W związku z tym podatnicy kwestionujący dokonanie wymiaru podatku od towarów i usług (w tym również istnienie obowiązku podatkowego) przez organ celny z tytułu importu towarów występują obecnie z żądaniami wydania stosownych decyzji nie jak dotychczas do urzędu skarbowego właściwego dla urzędu celnego, lecz do urzędu właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania.