Artykuł
Zmiany w akcyzie
Zmiany w akcyzie
Anna Koprowska
Od 1 stycznia 2001 r. zmieniły się niektóre przepisy określające zasady opodatkowania czynności dotyczących towarów akcyzowych.
Regulująca podatek akcyzowy ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.) została znowelizowana ustawą z 17 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 105, poz. 1107).
Podstawa opodatkowania
Jedną z dokonanych zmian jest uściślenie art. 36 ust. 1, stanowiącego o podstawie opodatkowania akcyzą, polegające na uwzględnieniu w tym przepisie zmian wprowadzonych do ustawy we wcześniejszych nowelizacjach.
I tak podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym jest:
u producenta krajowego obrót wyrobami akcyzowymi,
u importera wartość celna powiększona o należne cło,
ilość wyrobów akcyzowych, jeżeli podatek akcyzowy oblicza się według stawek kwotowych.
Przytoczona podstawa opodatkowania podatkiem akcyzowym importu została poszerzona o odrębne definicje dotyczące przypadków, gdy wyroby akcyzowe są objęte procedurą celną inną niż dopuszczenie do obrotu na polskim obszarze celnym. I tak w przypadku wyrobów akcyzowych objętych procedurą uszlachetniania biernego (chodzi o import towarów wyprodukowanych z surowców krajowych wywiezionych czasowo za granicę) podstawą opodatkowania jest różnica między wartością towarów wywiezionych czasowo za granicę a wartością celną produktów kompensacyjnych dopuszczonych do obrotu, powiększona o należne cło (art. 36 ust. 2).