Artykuł
Wyższe stawki, więcej podatników VAT
Wyższe stawki, więcej podatników VAT
Tomasz Grabowski
Obowiązujące od 1993 r. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym były wielokrotnie nowelizowane. Tradycją stało się, że znaczące zmiany w tej ustawie wchodziły z dniem 1 stycznia kolejnego roku obowiązywania tej ustawy. Tak również stało się 1 stycznia 2001 r.
Ustawą z 17 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 105, poz. 1107) zostały wprowadzone m.in. uregulowania realizujące kolejny etap dostosowywania polskich przepisów w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego do dyrektyw Rady Unii Europejskiej (dotyczy to m.in. uregulowań dotyczących zwolnień podmiotowych i opodatkowania książek i czasopism). Ponadto ww. nowela wprowadza zmiany o charakterze uściślającym i porządkującym oraz redakcyjnym, w celu usunięcia nieścisłości niektórych przepisów oraz wyeliminowania rozbieżności w ich stosowaniu w związku z niejednolitym orzecznictwem NSA, a także o charakterze uaktualniającym (przedłużenie niektórych terminów). Wprowadzone zostały też nowe rozwiązania (np. dotyczące zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym).
Zwolnienia podmiotowe
Najważniejszym uregulowaniem wynikającym z omawianej nowelizacji jest dostosowanie przepisów dotyczących limitu obrotów uprawniających podatników podatku od towarów i usług do zwolnień podmiotowych oraz zakresu tych zwolnień. Konsekwencją wprowadzenia zmian jest istotne ograniczenie liczby podatników VAT, którzy będą uprawnieni do korzystania z tych zwolnień. Wynika to z jednej strony z obniżenia wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia, a z drugiej ze stopniowego wyłączania podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej z możliwości korzystania z tego zwolnienia.