Artykuł
Dokumentowanie operacji gospodarczo-finansowych w PKZP i SKOK
Dokumentowanie operacji gospodarczo-finansowych w PKZP i SKOK
Edward Karwowski
Prezes Zarządu PERFECTUM-AUDIT Spółka z o.o.
Artykuł opisuje zasady prowadzenia prawidłowej ewidencji operacji księgowych w pracowniczych kasach zapomogowo-pożyczkowych (PKZP) oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Jednak ze względu na uniwersalność omawianej problematyki zawarte w nim informacje są użyteczne także dla innych jednostek.
Prawidłowość ewidencji operacji księgowych w PKZP i w SKOK zależy w dużym stopniu od jakości dokumentów dostarczonych do księgowości, które w wyniku ich sprawdzenia i zatwierdzenia stają się dowodami księgowymi i podstawą zapisów w księgach rachunkowych.
Każdy dowód księgowy powinien odpowiadać wymaganiom ustalonym postanowieniami ustawy o rachunkowości. Przede wszystkim powinien zawierać określone cechy niezbędne do wyczerpującego odzwierciedlenia dokonanej operacji. Podstawą zapisów księgowych w księgach rachunkowych są więc dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, określane jako dowody źródłowe. Do dowodów tych zalicza się:
1) dowody zewnętrzne obce otrzymane od kontrahentów,
2) dowody zewnętrzne własne przekazane w oryginale kontrahentom,
3) dowody wewnętrzne dotyczące operacji wewnętrznych.
Podstawę zapisów w księgach rachunkowych mogą stanowić także sporządzane przez Kasę dowody księgowe:
1) zbiorcze, służące do dokonania łącznych (zbiorczych) zapisów z dowodów źródłowych pojedynczo zebranych w zestawieniu zbiorczym,
2) korygujące poprzednie zapisy księgowe,
3) zastępcze wystawiane i wykorzystywane jako podstawa zapisu księgowego do czasu otrzymania zewnętrznego źródłowego dowodu obcego,
4) rozliczeniowe ujmujące dokonane uprzednio zapisy księgowe według innych kryteriów klasyfikacyjnych.
Zarząd Kasy może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczej za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące danej operacji w przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych. Ustawa o rachunkowości zabrania jednak zastosowania tego uprawnienia, jeżeli operacje gospodarcze dotyczą zakupów opodatkowanych VAT oraz skupu metali nieżelaznych od ludności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right