Faktura europejska
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2021 poz. 685).
Wypełnij
Transakcje, dla których miejscem opodatkowania znajduje się w kraju nabywcy, wymagać mogą od sprzedającego wystawienia nie tylko polskiej faktury z oznaczeniem podstawy prawnej braku naliczenia VAT w Polsce.
W przypadku, gdy nabywcą pozostaje osoba lub jednostka, która nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub też gdy nabywcą jest podatnik, u którego nie rozlicza się wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i jednocześnie zgodnie z polskimi przepisami miejscem świadczenia lub dostawy jest kraj nabywcy, wówczas na sprzedawcy ciąży obowiązek naliczenia podatku VAT obowiązującego w kraju będącym miejscem nabycia.
W tym przypadku podatnik posługiwać musi się przepisami i stawkami podatku właściwymi dla miejsca nabycia. W tym celu posłużyć powinien się fakturą europejską, uwzględniającą specyfikę przepisów kraju nabywcy.
Z faktury europejskiej korzystać mogę również podatnicy stosujący procedury OSS i IOSS (procedura unijna i nieunijna rozliczania VAT w kraju identyfikacji VAT).
Podstawa prawna: art. 106a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, 694 i 802).