Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Formularz

TEMATY:
TEMATY:

Porozumienie w sprawie ustalenia zasad rozliczania faktur korygujących

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 2419).


Wypełnij

Obniżenia podstawy opodatkowania w 2021 r. dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą (czyli na bieżąco), pod warunkiem że:

  1. z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz
  2. warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją.

W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada powyższej dokumentacji, to obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał (czyli w terminie późniejszym niż termin wystawienia faktury korygującej).

Odpowiednio odliczenie VAT z faktury korygującej w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania fakturą korygującą w sytuacji wskazanych powyżej (w tym również obniżenia ze względu na stwierdzenie pomyłki w kwocie podatku na fakturze) nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego warunki te zostały spełnione.

Strony mogą jednak ustalić, że w przypadku faktur korygujących wystawionych po dniu 31 grudnia 2020 r. w związku z obniżeniem podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, lub w związku ze stwierdzeniem pomyłki na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1, podatnicy podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31 grudnia 2021 r. mogą stosować przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.

Wybór stosowania tych przepisów musi być uzgodniony na piśmie pomiędzy dostawcą towarów lub świadczącym usługi a ich nabywcą przed wystawieniem pierwszej faktury korygującej w roku 2021 r.

W przypadku ustalenia, że kontynuowane są dotychczasowe zasady korygowania, podstawą ujęcia korekty in minus (obniżenie podstawy opodatkowania i podatku) jest posiadanie potwierdzenia otrzymania tej faktury korygującej przez kontrahenta. W takim przypadku fakturę korygującą ujmuje się w okresie, w którym kontrahent otrzymał fakturę korygującą. Jeśli potwierdzenie otrzymania tej faktury otrzymane zostanie później niż przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten  okres rozliczeniowy, korektę uwzględnia się w części ewidencyjnej i deklaracyjnej pliku JPK_V7 na bieżąco, tj, w okresie, w którym to potwierdzenie uzyskano.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00