Wniosek o przeksięgowanie wpłaty do urzędu skarbowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2018, poz. 800).
Wypełnij
Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania dokonuje wpłaty. Ta sama zasada obowiązuje w razie dokonywania wpłat na poczet rat, na jakie rozłożono podatek lub zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę oraz rat podatku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na podatniku ciążą koszty doręczonego upomnienia, dokonaną wpłatę zalicza się w pierwszej kolejności na poczet tych kosztów. Zatem od podatnika może zależeć, na poczet jakiego zobowiązania dokonał oni zapłaty nawet w przypadku, gdy wykorzystał on numer rachunku bankowego przyporządkowanego dla rozliczeń danego rodzaju podatku, a także jeśli w tytule przelewu wskazał, że dokonuje płatności na poczet określonego rodzaju podatku oraz określonego okresu rozliczeniowego. We wszystkich tych przypadkach podatnik ma prawo przekazać pismo, w którym dokona on dodatkowej kwalifikacji dokonanej płatności.
W sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę oraz kosztów upomnienia wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie.
Oświadczeniem podatnika nie spowoduje, by wpłatę potraktować wyłącznie celem spłaty odsetek za zwłokę lub wyłącznie należności głównej (zobowiązania) z pominięciem tych odsetek. Wpłata na poczet zaległości podatkowej, jeżeli nie pokrywa należnej kwoty i odsetek od tej zaległości, zaliczana jest po części na samą należność, a po części na odpowiadającą kwocie spłaconej należności głównej część odsetek. Zaliczenie odbywa się proporcjonalnie do kwoty zaległości oraz narosłych do dnia zapłaty odsetek.