Umowa powierzenia samochodu służbowego pracownikowi
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2014, poz. 1502).

Pobierz
Pracownik może uzyskać do używania w ramach czynności służbowych oraz prywatnych pojazd stanowiący mienie służbowe. W takim przypadku osobie takiej co do zasady odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Od odpowiedzialności tej pracownik może się jednak uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
Powierzenie mienia, w tym samochodu powinno odbywać się na podstawie pisemnej umowy, która wskazywać powinna podstawowe zasady korzystania z mienia. Umowa powinna wskazywać:
- Warunki zawarcia umowy (czas, miejsce, strony umowy).
- Precyzyjne oznaczenie powierzanego samochodu.
- Wskazanie wyposażenia pojazdu o ile pojazd wyposażony jest w szczególne elementy, które powinny być dodatkowo wskazane ze względu na ryzyko ich samodzielnego wykorzystywania lub kradzieży.
- Wskazanie przedmiotu umowy - potwierdzenie powierzenia pojazdu oraz objęcia przez pracownika pojazdu samochodowego w posiadanie łącznie z przyjęciem odpowiedzialności za powierzone mienie.
- Zasady korzystania z pojazdu, w tym prawa i obowiązki stron umowy, a także warunki korzystania z niego wyłącznie dla celów służbowych lub również do celów prywatnych.
- Ukształtowanie odpowiedzialności za szkody w pojeździe.
- Warunki rozwiązania umowy.
- Podpisy stron umowy.
Umowa może zawierać warunki korzystania z pojazdu lub odsyłać w tym zakresie do odpowiednich regulaminów wewnętrznych pracodawcy.
Szybki i praktyczny – Kalkulator kilometrówka na e-pity.pl pozwoli Ci wyliczyć koszty w zależności od pojemności pojazdu oraz przebytego dystansu.