Wniosek o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą
Podstawa prawna:
Rozporządzenie z dnia 23 lutego 2007 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. 2014, poz. 259).
Wypełnij
Wniosek o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą wynika z zasady ekonomiki procesowej oraz braku sensu podwójnego przesyłania pozwu w tej samej sprawie, która ze względu na błędy proceduralne wnoszącego nie może uzyskać dalszego biegu.
W razie, gdy pomimo wezwania pismo nie zostało w określonym terminie opłacone, poprawione lub uzupełnione i nie może otrzymać biegu tylko co do niektórych żądań, przewodniczący wydziału nadaje bieg pismu w części, co do której nie zachodzą przeszkody formalne. Zwrotu pozostałej części pisma dokonuje się przez doręczenie stronie odpisu zarządzenia o jego zwrocie.
Sytuacja, w której ma miejsce wniosek o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą ma miejsce w przypadku, gdy przewodniczący sądu stwierdził prawomocność zarządzenia o zwrocie pozwu, który znajduje się w aktach sprawy. Na wniosek strony, może on traktować wniesiony pierwotnie pozew pozostawiony bez rozpatrzenia jako nowy bez obowiązku ponownego przesyłania go sądowi. Wówczas przewodniczący zakreśla numer sprawy i ponowne rejestruje sprawę pod nowym numerem z datą wpływu zgodnie z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy pod nową sygnaturą.
We wniosku nie ma podstawy do zmian w samym pozwie lub jakichkolwiek modyfikacji zakresu roszczeń. Chodzi w nim wyłącznie o rozpoznanie tego samego pisma, które zostało złożone pierwotnie. Jakiekolwiek modyfikacje, dokonywane czy to z woli strony czy też niezależnie od niej wymagają składania osobnych pism procesowych.