Wniosek o obniżenie wysokości kosztów egzekucyjnych
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 2014, poz. 101).
Wypełnij
Dłużnik (a także wierzyciel), na którego nałożone zostały zbyt wysokie w jego przekonaniu koszty prowadzenia egzekucji komorniczej, może zwrócić się do właściwego sądu z wnioskiem o obniżenie tych kosztów. Wniosek wnosi się w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo od dnia doręczenia postanowienia:
- w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
- w którym wzywa wierzyciela do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Do wniosku, stosuje się odpowiednio przepisy o skardze na czynności komornika wskazane w art. 767-7674 Kodeksu postępowania cywilnego.
Po rozpoznaniu wniosku sąd może, uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów, obniżyć wysokość opłat.
Z samego brzmienia przepisu wynika, że przesłanki stosowania omawianej instytucji nie zostały wymienione enumeratywnie, jednak szczególną wagę przykłada się do wskazanych w przepisie przyczyn. Jednocześnie jednak takie przesłanki jak na przykład: stosunkowo niewielka kwota egzekwowanej grzywny w porównaniu z naliczonymi kosztami oraz dobrowolne spełnienie przez wierzyciela nałożonej na niego grzywny bez jakiejkolwiek wiadomości o wszczętym postępowaniu egzekucyjnym - również powinny być wzięte pod uwagę przy badaniu zasadności naliczonych kosztów egzekucyjnych.