Jak rozliczyć zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym
Jeśli w czasie tego urlopu pracownik nabywa prawo do świadczenia, to podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Pracodawca nie musi zgłaszać tego osobno do ZUS, ale musi złożyć za pracownika odpowiednie raporty rozliczeniowe
Urlop wychowawczy jest jednym z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Jest to okres zawieszenia stosunku pracy. Osoba korzystająca z tego urlopu nie podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, jako pracownik. Jednak mimo braku ubezpieczenia chorobowego, w razie urodzenia kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński.
Za jaki okres przysługuje?
Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jego wymiar wynosi do 36 miesięcy. Przy czym każdy z rodziców lub opiekunów dziecka ma wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z przysługującego wymiaru (np. jeden rodzic maksymalnie 35 miesięcy i drugi rodzic – jeden miesiąc ). Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.