Czy rada miasta lub gminy może podwyższyć opłaty za śmieci w trakcie roku
Wzrost od 28 marca br. stawek maksymalnych za odbiór odpadów nie oznacza, że mieszkańcy mogą automatycznie dostać wyższe rachunki. Rada gminy może wprawdzie podjąć uchwałę zmieniającą stawki nawet w trakcie roku, ale musi ją odpowiednio uzasadnić
Wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w 2024 r. oznacza, że od 28 marca br. wzrosły też stawki maksymalnych opłat za odbiór odpadów, jakie mogą być ustalane przez gminy.
Ile wynoszą obecnie stawki maksymalne
Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny (pmdr) na jedną osobę w 2024 r. wyniósł 3167,17 zł, a zatem w ciągu roku wzrósł o około 490 zł – wynika z obwieszczenia prezesa Głównego Urzędu Statystycznego tej sprawie z 27 marca br. (opublikowanego 28 marca br. w Monitorze Polskim). W efekcie od 28 marca wzrosły maksymalne stawki opłat, jakie mogą być ustalone przez rady gmin za odbiór śmieci. Określone są one bowiem w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminie jako odpowiedni procent przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem.