Konieczność indywidualnej oceny "służby na rzecz totalitarnego państwa" - Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2025 r., sygn. I USKP 23/24
Kryterium "służby na rzecz totalitarnego państwa" określone w art. 13b ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych wymaga indywidualnej oceny na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, a nie tylko formalnej przynależności do wskazanych w tym przepisie formacji. Mechanizm ograniczający wysokość emerytury do kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS (art. 15c ust. 3 ustawy), stosowany wobec funkcjonariuszy, którzy pozytywnie przeszli weryfikację i kontynuowali służbę w demokratycznej Polsce, budzi wątpliwości konstytucyjne jako nieproporcjonalnie ingerujący w prawa nabyte i naruszający zasady sprawiedliwości społecznej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki (przewodniczący)
SSN Leszek Bielecki
SSN Agnieszka Żywicka (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania W. S. przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie o wysokość emerytury i renty policyjnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 stycznia 2025 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 29 września 2022 r., sygn. akt III AUa 74/22,
uchyla zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i przekazuje temu Sądowi sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 29 września 2022 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w sprawie z odwołania W. S. od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w przedmiocie wysokości emerytury i renty policyjnej na skutek apelacji organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim z 26 listopada 2021 r., którym zmieniono zaskarżone decyzje w ten sposób, że przyznano W. S. prawo do ustalenia wysokości emerytury policyjnej i policyjnej renty inwalidzkiej, z pominięciem art. 15c i 22a ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno - Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 2023 r., poz. 1280; dalej: ustawa zaopatrzeniowa), od 1 października 2017 r., zmieniono zaskarżony wyrok i oddalono odwołania oraz orzeczono o kosztach zastępstwa procesowego za obie instancje.