Jakie świadczenia można uznać za ciągłe i rozliczać okresowo
W praktyce gospodarczej w wielu przypadkach mamy do czynienia ze stałą współpracą. Określone czynności są powtarzalne, a rozliczenia dokonywane co miesiąc czy co kwartał. W ostatnich latach pojawiła się tendencja, iż coraz więcej świadczeń (usług czy dostaw towarów) można zaliczyć do świadczeń o charakterze ciągłym, rozliczanych okresowo. To powoduje zmianę terminu rozliczenia VAT.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi, chyba że przewidziano szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.
Z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż usługę:
- dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi,
- świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
Zasady te, z pewnymi wyjątkami (leasing finansowy oraz sprzedaż przy użyciu interfejsów elektronicznych), mają również zastosowanie do dostaw towarów (art. 19a ust. 4 ustawy o VAT). Oznacza to, że w przypadku tego rodzaju świadczenia możemy przesunąć termin powstania obowiązku podatkowego.
Trzeba przy tym zastrzec, że choć wiele świadczeń („samych w sobie”) ma charakter ciągły, ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, powiązany z momentem wystawienia faktury bądź upływem terminu płatności. Dotyczy to przykładowo dostaw energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, najmu lub stałej obsługi prawnej czy biurowej.
Warto pochylić się nad różnymi, przykładowymi sytuacjami, które nierzadko zdarzają się w praktyce rozliczeń, i ustalić sposób rozliczeń VAT.
1. Czy usługi transportowe mogą być uznane za ciągłe i rozliczane na koniec przyjętego okresu rozliczeniowego
PROBLEM
Czy można przyjąć, że np. ze względu na rozmiar działalności czy częstotliwość i dużą liczbę pojedynczych usług transportowych będą one dokumentowane jedną fakturą za miesięczne okresy rozliczeniowe (faktura obejmie usługi uwzględnione za dany okres rozliczeniowy)?