Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2025 r., sygn. II GSK 905/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. S. Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2023 r. sygn. akt VI SA/Wa 2931/23 w sprawie ze skargi D. S. Sp. z o.o. w K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 20 stycznia 2023 r. nr BP.570.47.2022.1284.BTM.351719 w przedmiocie utraty dobrej reputacji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 20 września 2023 r. oddalił skargę D. Sp. z o.o. w K. (dalej: "skarżąca") na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: "GITD" lub "organ") z dnia 20 stycznia 2023 r. w przedmiocie utraty dobrej reputacji.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Decyzją z 9 grudnia 2021 r. Komendant Placówki Straży Granicznej w K. nałożył na skarżącą karę pieniężną w wysokości 2000 zł. Kara została nałożona m.in. za popełnienie naruszenia określonego w lp. 9.1 załącznika nr 3 do u.t.d., tj. za wykonywanie przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego - za każdy pojazd. Opisane naruszenie stanowi najpoważniejsze naruszenia opisane w grupie 5 pod numerem 1 załącznika I do rozporządzenia 2016/403, tj. kierowanie pojazdem bez ważnego poświadczenia przeprowadzenia badania zdatności do ruchu drogowego wymaganego przez prawo UE. Kara została uiszczona przez skarżącą 23 lutego 2022 r.
W związku z popełnieniem przez skarżącą naruszeń o charakterze najpoważniejszym, GITD wszczął z urzędu postępowania administracyjne, a następnie w dniu 9 listopada 2022 r. GITD wydał decyzję stwierdzającą utratę dobrej reputacji przez skarżącą.
Rozpoznając wniosek skarżącej o ponowne rozpatrzenie sprawy, zaskarżoną decyzją GITD utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z 9 listopada 2022 r. Zdaniem GITD, wina (błąd ludzki, niedopatrzenie) kierowcy nie stanowi okoliczności zwalniającej skarżącą z odpowiedzialności za przedmiotowe naruszenia z załącznika nr 3 do u.t.d., gdyż wpływ przedsiębiorcy na pracę zatrudnionych przezeń kierowców i innych pracowników polega nie tylko na prowadzonych szkoleniach, czy odbieraniu oświadczeń od kierowców o zobowiązaniu do przestrzegania przepisów itp., lecz przede wszystkim na doborze kadry w taki sposób, aby do naruszeń nie dochodziło. Według GITD, nie miało znaczenia jednorazowe wystąpienia sytuacji wykonywania przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego.