Wyrok WSA w Opolu z dnia 6 lutego 2025 r., sygn. I SAB/Op 125/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Asesor sądowy Remigiusz Mazur po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 6 lutego 2025 r. sprawy ze skargi K. O. na bezczynność Prokuratora Rejonowego w Opolu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1) zobowiązuje Prokuratora Rejonowego w Opolu do rozpoznania wniosku K. O. z dnia 17 lipca 2024 r., w terminie 14 dni od otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy, 2) stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności w sprawie, 3) stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 4) oddala dalej idącą skargę, 5) zasądza od Prokuratora Rejonowego w Opolu na rzecz K. O. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 19 sierpnia 2024 r. K. O. (dalej jako: wnioskodawca, strona bądź skarżący), złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na bezczynność Prokuratora Rejonowego w Opolu w sprawie udostępnienia informacji publicznej zainicjowanej jego wnioskiem z 17 lipca 2024 r., złożonym w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 902 ze zm.), zwanej dalej: ustawą lub u.d.i.p.
Skarga została złożona w następującym stanie prawnym i faktycznym. W dniu 17 lipca 2024 r. skarżący – za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: biuro.podawcze.propo@prokuratura.gov.pl – złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej w przedmiocie przekazania mu obrazów ostatnich dziesięciu aktów oskarżenia, które są w posiadaniu organu, sporządzonych przez funkcjonariusza policji M. W., a które to już zostały ujawnione w postępowaniu sądowym. Jako sposób i formę udostępnienia wnioskowanych informacji wnioskodawca wskazał na możliwość doręczenie ich za pośrednictwem poczty elektronicznej o wyróżnikach: [...].