świadczenia
Jak skorygować błędnie wypłacone świadczenia za okres choroby
Jeśli płatnik się pomylił i wypłacił wynagrodzenie chorobowe zamiast zasiłku albo odwrotnie, musi sporządzić dokumenty korygujące i rozliczyć różnicę w wysokości świadczeń. Szczególną uwagę powinien zwrócić na składkę zdrowotną
Zgodnie z art. 92 par. kodeksu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Ważne! Do okresu 33 dni (lub odpowiednio 14 dni) niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, wlicza się wszystkie poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, bez względu na występujące między nimi przerwy czy rodzaje chorób. Limit ten obowiązuje niezależnie od liczby pracodawców w ciągu roku.
Do tych 33 (14) dni wlicza się okresy niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, oraz okresy, za które pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia z przyczyn określonych w art. 14–17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustawy zasiłkowej (np. wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem).