orzecznictwo
Podatek od spadków i darowizn. Fiskus nie ma racji w sprawie przedawnienia
Nawet odnowiony obowiązek podatkowy musi się przedawnić. I to nie po pięciu latach, ale już po trzech – wynika z kolejnych trzech wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego
Skarbówka najchętniej utrzymywałaby, że skoro w podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy może się odnowić, to w zasadzie nigdy się nie przedawnia. A jeśli już miałoby to nastąpić, to nie wcześniej niż po pięciu latach od powstania tego odnowionego obowiązku.
W tej kwestii przez długi czas sądy nie były jednomyślne. Zaczyna jednak dominować wykładnia, która jest korzystna dla spadkobierców.
Kiedy odnowienie
Przypomnijmy – odnowienie obowiązku podatkowego to instytucja nieznana w przypadku innych podatków niż od spadków. Oznacza, że może on powstać ponownie, nawet po latach.
Kiedy tak się dzieje? O tym mówi art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Brzmi on następująco: „Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia”.