Jak uniknąć oskładkowania pakietu medycznego
PROBLEM
Czy aby uniknąć oskładkowania pakietu medycznego wystarczy, że jego finansowanie zostanie podzielone pomiędzy pracownika i pracodawcę, czy oprócz tego konieczne jest stworzenie regulaminów wynagradzania danej firmy lub przepisów o wynagradzaniu? Dodam, że refundacja jest dokonywana ze środków obrotowych firmy, firma zatrudnia 11 osób i nie ma obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania. Czy dobrze rozumiem, że jedyną możliwością zrezygnowania z oskładkowania refundacji (przy braku finansowania ze strony pracownika) jest stworzenie regulaminu wynagradzania?
RADA
W przypadku wskazanym w zapytaniu wyjaśniamy, że pakiety medyczne podlegają co do zasady oskładkowaniu do ZUS oraz opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Obciążenia te pojawiają się wówczas, gdy pracownik otrzymuje w pełni darmowy dostęp do prywatnych świadczeń medycznych, tj. w całości finansowanych przez pracodawcę. Warto pamiętać, że składkom ZUS nie podlegają pakiety medyczne w zakresie medycyny pracy oraz pakiety medyczne finansowane częściowo przez ubezpieczonych.
UZASADNIENIE
Świadczenia dla pracowników w postaci pakietów medycznych stanowią przychód pracowniczy ze stosunku pracy, który traktuje się jako składnik wynagrodzenia. Pakietem medycznym nazywamy grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Jest to produkt, który w ramach miesięcznego abonamentu zapewnia dostęp do określonych usług medycznych.
Jeżeli pracownik ponosi częściową odpłatność za pakiety medyczne, to wartość uzyskanego przez niego przychodu ze stosunku pracy, czyli wartość pakietu w części finansowanej przez pracodawcę może być zwolniona z oskładkowania. Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Jeśli pracodawca samodzielnie udostępnia swoim pracownikom pakiety medyczne po obniżonych cenach, tj. niższych niż ceny rynkowe, to różnica pomiędzy rynkową wartością tego świadczenia a ceną, za którą udostępnia je zatrudniający nie stanowi podstawy wymiaru składek pracownika otrzymującego świadczenie. Dodatkowym warunkiem jest jednak to, aby obowiązek przyznania prywatnego świadczenia medycznego wynikał z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania danej firmy lub przepisów o wynagradzaniu.
Innym sposobem na uniknięcie oskładkowania pakietu medycznego jest podzielenie jego finansowania pomiędzy pracownika i pracodawcę. Wystarczy, że pracownik zapłaci niewielką część ceny i pakiet nie będzie podlegał obowiązkowemu oskładkowaniu.
§ 1-2 ust. 1 pkt 24, pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 316).
Emilia Derucka
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych