Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 lutego 2025 r., sygn. III SA/Lu 582/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal Sędzia WSA Ewa Ibrom Protokolant Asystent sędziego Arleta Bednarczyk-Chagowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2025 r. sprawy ze skargi J. F. na czynność Wójta Gminy M. z dnia 16 lipca 2024 r. nr [...] w przedmiocie zmiany numeru porządkowego budynku oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 16 lipca 2024 r. Wójt Gminy M. zawiadomił J. F. (dalej jako "skarżący") o zmianie z dniem 1 stycznia 2025 r. numeracji porządkowej dla budynku mieszkalnego położonego w miejscowości P. na działce ewidencyjnej o numerze [...] w obrębie P., polegającej na usunięciu numeru porządkowego "[...]".
Jako podstawę prawną zawiadomienia organ wskazał art. 47a ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1998 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2024 r., poz. 1151 ze zm.), dalej jako "p.g.k." oraz § 9 pkt 6 i § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2021 r., poz. 1368), dalej także jako "rozporządzenie w sprawie ewidencji miejscowości" lub "rozporządzenie".
J. F. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na czynność materialno-techniczną Wójta Gminy M. dotyczącą zmiany numeracji porządkowej dla ww. budynku mieszkalnego.
W uzasadnieniu skargi skarżący podniósł, że Rada Gminy M. w dniu [...] stycznia 2020 r. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie podjęcia działań dotyczących zmiany granic Gminy M., która pozwalała uporządkować granice administracyjne gminy, przywrócić granice historyczne oraz rozwiązać problemy mieszkańców zamieszkałych na tych terenach, związane z posiadaniem dwóch różnych numerów porządkowych. Uchwała zobowiązywała Wójta Gminy M. , do podjęcia działań zmierzających do przywrócenia granic Gminy M. sprzed 1994 r. Pomimo podjęcia ww. uchwały, Wójt Gminy M. rozpoczął działania zmierzające do wymeldowania mieszkańców zamieszkujących na terenach objętych zarządzeniem nr [...] z dnia [...] czerwca 2024 r. w sprawie zmiany numeracji porządkowej dla nieruchomości położonych na terenie Gminy G.. Skarżący wskazał, że zarządzenie Wójta Gminy M. jest dla niego niezrozumiałe i krzywdzące, zostało podjęte wbrew jego woli, bez konsultacji i rozmów z zainteresowanymi mieszkańcami. W Gminie M. mieszkańcy objęci zarządzeniem mieszkali od urodzenia, z tą gminą się utożsamiają, z tym miejscem wiążą swoją historię i tradycje rodzinne i tutaj angażują się w życie społeczne.