Jak obliczać i odliczać podatek w estońskim CIT z uwzględnieniem KSR 2
Istotą ryczałtu od dochodów spółek jest odroczenie obowiązku podatkowego, co ma zachęcić do efektywniejszego reinwestowania zysków. To nie tylko wiąże się z odmiennościami w zakresie jego kalkulacji, lecz także wpływa na sposób prezentowania danych w sprawozdaniu finansowym
W przeciwieństwie do klasycznego CIT, w którym spółka corocznie płaci podatek od wypracowanego zysku (o ile taki wystąpi), w estońskim CIT obowiązek podatkowy powstaje dopiero w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń. Dochód spółki podlega opodatkowaniu m.in. w momencie jego dystrybucji, poprzez wypłatę dywidendy czy choćby zaliczki na dywidendę. Powstanie obowiązku podatkowego w estońskim CIT zostało powiązane także z innymi kategoriami zdarzeń, tj. z ukrytymi zyskami oraz wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą. Ich wprowadzenie do ustawy o CIT miało zasadniczo zapobiec uniknięciu opodatkowania dzięki wypłacaniu wspólnikom zysku w inny sposób niż przez dywidendę.
Ważne!
W estońskim CIT dochodzi do oderwania kalkulacji wysokości zobowiązania podatkowego od zasad podatkowych właściwych dla CIT klasycznego.
Podatnik estońskiego CIT nie musi identyfikować m.in. przychodów podatkowych i kosztów podatkowych zgodnie z zasadami CIT klasycznego. Podatnik prowadzi nadal ewidencję księgową zgodnie z ustawą o rachunkowości, niemniej estoński CIT jest kalkulowany według zasad całkowicie odrębnych od tych znanych „tradycyjnym” podatnikom CIT. Jego kalkulacja jest oderwana od wyniku finansowego, wskazywanego w rachunku zysków i strat. Nie ma tu konieczności uwzględniania różnic pomiędzy wynikiem finansowym a podatkowym. Stąd też konieczność obliczenia wartości korekty wstępnej w momencie przejścia na CIT estoński.