Faktura korygująca "in minus" w KSeF - zasady rozliczania
Faktura korygująca „in minus” przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest rozliczana w miesiącu jej wystawienia, niezależnie od formy wystawienia faktury pierwotnej oraz sposobu dostarczenia jej klientowi. Sprzedawca nie musi posiadać dokumentacji potwierdzającej warunki korekty.
Strefa KSeF w Twoim INFORLEX »»»
Akceptacja nabywcy a rozliczenie korekty
Jak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2024 roku (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.337.2024.1.AKS), podatnik może pomniejszyć podstawę opodatkowania oraz kwotę należnego VAT już w okresie rozliczeniowym, w którym wystawił fakturę korygującą w postaci ustrukturyzowanej. Nie musi posiadać dokumentacji, o której mowa w art. 29a ust. 13 ustawy (tj. dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług) w przypadku wystawienia faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej.
Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu zapewnienie pewności rozliczeń dzięki wykorzystaniu systemu KSeF. Wystawienie faktury korygującej zmniejszającej kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego w systemie KSeF oznacza prawo do pomniejszenia podatku należnego w okresie rozliczeniowym, w którym faktura ta została wystawiona
W przypadku gdy nabywca wyrazi akceptację otrzymania w systemie KSeF faktury wystawionej w systemie KSeF, dla warunków rozliczenia korekty in minus oznacza to tożsamy moment dokonania korekty podatku należnego u sprzedawcy i podatku naliczonego u nabywcy. Natomiast brak akceptacji nabywcy na otrzymywanie faktur w systemie KSeF nie wpływa na zasady korekty podatku należnego u wystawcy faktury korygującej. W takim przypadku wystawca nadal posiada prawo do korekty podatku należnego w okresie rozliczeniowym, w którym wystawił fakturę korygującą in minus w systemie KSeF.
W sytuacji, gdy nabywca nie wyraził akceptacji, o której mowa w art. 106na ust. 2, faktura ustrukturyzowana może być przesłana temu podmiotowi w postaci z nim uzgodnionej. W takim przypadku sprzedawca spełnia nadal dyspozycję wynikającą z wyłączenia przewidzianego w art. 29a ust. 15 pkt 5 ustawy – tzn. prawo korekty podstawy opodatkowania lub podatku należnego powstanie w momencie wystawienia faktury, przy braku konieczności gromadzenia dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie oraz spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania. Faktura korygująca dla nabywcy jest natomiast przekazywana w innej formie uzgodnionej z nabywcą.
W przypadku rozliczenia korekty in minus wyrażenie przez nabywcę akceptacji otrzymania w systemie KSeF faktury wystawionej w systemie KSeF, ma znaczenie dla określenia momentu dokonania korekty podatku naliczonego u nabywcy. Natomiast moment dokonania korekty podatku należnego u sprzedawcy będzie ten sam (okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą in minus w systemie KSeF), niezależnie od wyrażenia przez nabywcę akceptacji otrzymania w systemie KSeF faktury wystawionej w systemie KSeF bądź braku takiej akceptacji.
Czy dla rozliczenia faktur korygujących wystawionych w KSeF ma znaczenie, jak była wystawiona faktura pierwotna
Warunku posiadania dokumentacji, o której mowa w art. 29a ust. 13 ustawy nie stosuje się w przypadku wystawienia faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej, czyli jej przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur. Regulacja ta nie odnosi się natomiast do kwestii związanych ze sposobem wystawienia faktury pierwotnej (tj. czy była wystawiona w KSeF, czy poza KSef) oraz do sposobu dostarczenia odbiorcy faktury w przypadku braku akceptacji odbiorcy na otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF.
Dla skorzystania z regulacji art. 29a ust. 15 pkt 5 ustawy, istotna jest forma wystawienia faktury korygującej w KSeF, natomiast forma wystawienia faktury pierwotnej oraz akceptacja odbiorcy na przekazywanie faktur KSeF, nie mają w tym zakresie decydującego znaczenia.
Oprac. Katarzyna Bogucka
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu Biuletynu VAT