Wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków i wypłaty zasiłków. Jak je naliczyć i ewidencjonować?
Pracodawcy i zleceniodawcy z tytułu prawidłowego naliczenia i wypłaty swoim ubezpieczonym świadczeń chorobowych, a także z tytułu macierzyństwa, mają prawo do wynagrodzenia z tego tytułu. Wynosi ono 0,1% kwoty tych świadczeń. Natomiast płatnikom, którzy w terminie wpłacają pobrane podatki na rzecz budżetu państwa, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,3% kwoty tych podatków.
Wynagrodzenie od wypłaconych zasiłków czy terminowo dokonanych wpłat podatku ma ryczałtowy charakter. Z uprawnienia do wynagrodzenia za wypłatę świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a także terminową wpłatę podatków m.in. od wynagrodzeń i innych świadczeń płatnik może korzystać od nieprzedawnionych zobowiązań z tytułu składek i podatku. Należy zwrócić uwagę, że płatnik nie nalicza tego wynagrodzenia, jeżeli nie spełnia warunków w tym zakresie. Nie musi ponadto informować urzędu o niekorzystaniu z tego uprawnienia. Nienaliczenie wynagrodzenia przez płatnika nie oznacza, że podatek jest nadpłacony.
Wynagrodzenie z tytułu wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego
Za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego płatnikom składek przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie to wynosi 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń (od kwoty brutto tych świadczeń). Jest to warunek uprawniający do naliczenia tego wynagrodzenia. Należy przyjąć, że przez zadania związane z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości należy rozumieć każde działanie płatnika podejmowane w tym celu, również w zakresie terminu wypłaty świadczenia, choć nie jest to wprost wyrażone w przepisach rozporządzenia w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Należne wynagrodzenie rozliczane jest przez płatnika w deklaracji rozliczeniowej składanej za miesiąc, w którym dokonał wypłaty omawianych świadczeń. Obniża ono składki na ubezpieczenia społeczne, do których zapłaty zobowiązany jest płatnik zasiłków.
Jeżeli wynagrodzenie nie zostało naliczone, a płatnik chce skorzystać z tego prawa, musi skorygować deklarację. Zasadniczo należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne (jest nim dzień płatności składek, tj. 5, 15 lub 20 dzień miesiąca). Zatem naliczenie wynagrodzenia, które jak już wspomniano, obniża zobowiązanie składkowe za dany miesiąc, możliwe jest do czasu przedawnienia tego zobowiązania.
Spółka „L” jest płatnikiem zasiłków od 1 stycznia 2019 r. Dotychczas nie naliczała wynagrodzenia od prawidłowo wypłaconych świadczeń. Jeżeli przysługuje jej to wynagrodzenie, może je naliczyć za cały okres, za który prawidłowo realizowała ten obowiązek. 3 lutego 2025 r. spółka podjęła decyzję o przeprowadzeniu korekty deklaracji za nieprzedawnione okresy, naliczając to wynagrodzenie. Wynagrodzenie przysługuje jej począwszy od zasiłków rozliczonych w deklaracji za styczeń 2020 r. (płatność składek przypadała 17 lutego 2020 r.).
Wynagrodzenie z tytułu terminowo wpłaconych podatków
Płatnikom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa (art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej). Wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa w przypadku płatnika wynosi 0,3% kwoty tych podatków. Wynagrodzenie to płatnik nalicza tylko od podatku należnego i wpłaconego w terminie. Zatem w sytuacji gdy w terminie została wpłacona tylko część podatku, a pozostałą część płatnik wpłacił po terminie, wynagrodzenie przysługuje tylko od terminowo opłaconego zobowiązania. Późniejsza zapłata podatku wraz z odsetkami nie upoważnia płatnika do naliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia.
Pracodawca „T” dokonał zapłaty w terminie (do 20 lutego 2025 r.) 50% podatku od wynagrodzeń za styczeń 2025 r., co stanowi 200 000 zł. Pracodawca może naliczyć wynagrodzenie w wysokości 0,3% tylko od tej kwoty (200 000 zł × 0,3% = 600 zł).
Wynagrodzenie za terminową wpłatę podatku płatnik otrzymuje przez pomniejszenie naliczonego podatku. W sytuacji gdy omawiane wynagrodzenie zostanie pobrane przez płatnika nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, powstanie zaległość podatkowa, którą płatnik musi opłacić wraz z odsetkami.
Co istotne, płatnik uprawniony do wynagrodzenia nie musi pobierać go regularnie co miesiąc, lecz może zrobić to do przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej).
Autor: Alicja Kozłowska
