Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 września 2024 r., sygn. II SA/Wa 13/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, Sędzia WSA Danuta Kania (spr.), Sędzia WSA Ewa Marcinkowska, , Protokolant referent stażysta Marta Stec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2024 r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A. S. (dalej: "Skarżąca") jest decyzja Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "Prezes ZUS", "organ") z dnia [...] października 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
Z akt sprawy wynika, w dniu [...] września 2023 r. Skarżąca złożyła wniosek do Prezesa ZUS o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu wniosku wskazała, że w dniu [...] marca 2023 r. doznała pęknięcia tętniaka i wylewu podpajęczynówkowego, a w konsekwencji stała się niezdolna do samodzielnej egzystencji. Okoliczność ta została potwierdzona w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...] maja 2023 r.
Podniosła, że decyzją z dnia [...] września 2023 r. nr [...] Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił jej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wobec braku wymaganego okresu ubezpieczenia.
Wskazała, że nie posiada stałego źródła dochodu, otrzymuje świadczenia w ramach programu 500+ na córkę oraz zasiłek pielęgnacyjny, który nie wystarcza na pokrycie kosztów opieki lekarskiej, zakupu leków, rehabilitacji. Wraz z mężem ponosi koszty udzielonego w 2010 r. kredytu mieszkaniowego oraz bieżące koszty utrzymania. Sytuacja ta wymaga uzyskania dodatkowego źródła dochodu ponad zarobki uzyskiwane przez męża z prowadzonej działalności gospodarczej.