28 lutego mija termin na poinformowanie ZUS o przychodach emerytów i rencistów
Do końca lutego (28 lutego) płatnicy składek zatrudniający emerytów lub rencistów muszą przekazać do ZUS zaświadczenie o uzyskanych przez nich w 2024 roku przychodach. Osoby, które są płatnikami składek na własne ubezpieczenia (przedsiębiorcy), w tym terminie przekazują do ZUS oświadczenie o przychodzie.
Niezbędnik kadrowego na 2025 r. »»»
Kto ma obowiązek wystawić zaświadczenie o uzyskanym przychodzie
Pracodawcy i zleceniodawcy zatrudniający osoby mające jednocześnie prawo do świadczeń emerytalno-rentowych mają obowiązek poinformowania organu rentowego o wysokości ich przychodów uzyskanych za rok poprzedni. Na ich podstawie ZUS dokona rocznego lub miesięcznego rozliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych, wybierając najkorzystniejszy dla takiego pracownika lub zleceniobiorcy wariant
Zaświadczenie o przychodzie emeryta lub rencisty wystawiają płatnicy składek z tytułów, które mogą mieć wpływ na zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych, tj. powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jeżeli zatem zatrudniony emeryt bądź rencista uzyskuje oskładkowane przychody z tytułu:
- stosunku pracy,
- umowy o pracę nakładczą,
- zatrudnienia w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- umowy zlecenia (lub innej umowy o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy o zleceniu) albo współpracy przy zleceniu,
- umowy o dzieło (w przypadku umów oskładkowanych, czyli zawartych z własnym pracodawcą lub wykonywanych na jego rzecz),
- pracy wykonywanej na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- prowadzenia pozarolniczej działalności (w tym działalności gospodarczej) oraz współpracy przy jej wykonywaniu.
Na ewentualne zawieszenie emerytury lub renty nie mają natomiast wpływu przychody z działalności zarobkowej niepodlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, czyli przychody pochodzące z:
- samoistnych umów o dzieło,
- praw autorskich i patentowych,
- wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali (chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej),
- honorariów za działalność twórczą lub artystyczną,
- umów zlecenia wykonywanych przez uczniów lub studentów w wieku do 26 roku życia.
Prawo do świadczenia emerytalno-rentowego ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu wyłącznie z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Które przychody uwzględnić w zaświadczeniu
W zaświadczeniu uwzględnia się wszystkie przychody, które stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie należy uwzględniać przychodów, które nie stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (z wyłączeniem wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczeń społecznych). W przypadku przychodów pracowniczych oraz przychodów zleceniobiorców chodzi o składniki wyłączone z oskładkowania na mocy rozporządzenia składkowego.
Trzeba jednak pamiętać, że w zaświadczeniu należy uwzględnić przychody, od których nie zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, ale tytuł, z którego były uzyskane, jest tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Firma zatrudnia na podstawie umowy zlecenia rencistę, który w innym zakładzie pracy jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. W związku z tym z tytułu umowy zlecenia opłacana jest tylko składka zdrowotna. W tej sytuacji zleceniodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie za zleceniobiorcę-rencistę i wykazać uzyskane przez niego przychody z tytułu umowy zlecenia tak, jakby podlegały one oskładkowaniu na ubezpieczenia społeczne.
W jakiej formie przygotować zaświadczenie
Przepisy nie określają urzędowego wzoru zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanym w danym roku kalendarzowym. Dokument ten powinien jednak spełniać wymagania formalne, które pozwolą na prawidłowe zidentyfikowanie płatnika i ubezpieczonego, a także umożliwią właściwe przeliczenie przychodu i prawidłowe ustalenie ewentualnego zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia. Zaświadczenie musi być podpisane przez upoważnioną do tego osobę i powinno być opatrzone imienną pieczątką tej osoby.
W zaświadczeniu należy wykazać zarówno łączne wynagrodzenie wypłacone w 2024 r., jak i kwoty przychodów wypłaconych w poszczególnych miesiącach. Dokonując rozliczenia przychodów świadczeniobiorcy, ZUS wybierze wariant dla niego korzystniejszy – roczny lub miesięczny. Przychód należy przyporządkować do miesiąca, w którym został wypłacony (zasadniczo nie ustala się, za który okres przychód jest należny).
Zobacz również: 28 lutego 2025 r. upływa termin przekazania pracownikom i zleceniobiorcom „Informacji rocznej dla osoby ubezpieczonej” za 2024 r. »»»