analiza
Próba opodatkowania budowy i remontów akademików 23-proc. VAT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej próbuje wskrzesić dawno nieobowiązujące przepisy, co ma bardzo poważne skutki dla firm budowlanych realizujących kontrakty na budowę lub remonty np. domów studenckich czy internatów
Od 2021 r. twierdzi, że zamieszczona w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego obejmuje tylko część budynków sklasyfikowanych w dziale 11. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), tj. wyłącznie budynki stałego zamieszkania. Tak wynika z wydawanych przez niego od tego czasu wiążących informacji stawkowych.
Jakie konsekwencje
Prezentowana przez dyrektora KIS interpretacja art. 2 pkt 12 ustawy ma bardzo negatywne konsekwencje. Zostały one opisane na łamach DGP w artykułach „Niższy VAT nie dla domków letniskowych. Problem jest nadal z akademikami” (DGP nr 100/2024) i „Więzienie to nie mieszkanie. Jego budowa jest objęta podstawową stawką VAT” (DGP nr 17/2025).
Dla zobrazowania skutków wykładni dyrektora KIS można wskazać chociażby przykład firm budowlanych, które realizują kontrakty na budowę lub remonty np. domów studenckich, czy internatów. Jaką stawkę VAT powinny stosować?
Zamawiający, którymi bardzo często są publiczne szkoły wyższe, na podstawie funkcjonującej przez kilkanaście lat wykładni przepisu na ogół nadal oczekują złożenia na te prace ofert z 8-proc. VAT. Jest to jednak obarczone potężnym ryzykiem. Kto miałby ponosić jego ekonomiczne konsekwencje?