Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1.2025.2.KKO
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznegow podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącyzaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Po ukończeniu studiów prawniczych na …., w trakcie których zainteresowała się Pani …., biorąc udział w konkursach …, takich jak …., a także napisaniu pracy magisterskiej z zakresu … …. pt. „….”, która otrzymała wyróżnienie w konkursie na …., organizowanym przez …., rozpoczęła Pani pracę jako …. z …, tj. ….
Z …. współpracowała Pani od maja 2017 r. do czerwca 2021 r. Jednocześnie odbywała Pani w latach 2018-2020 aplikację adwokacką przy …. w ….. Kancelaria, z którą Pani współpracowała, w niewielkim zakresie zajmowała się też ….. w drodze …..
Był to jednak znacząco ograniczony zakres i stopień skomplikowania …... Miała więc Pani okazję zobaczyć zastosowanie …. w praktyce. Ze względu jednak na specjalizację w …. przed …., Pani praca koncentrowała się na tym obszarze.
W 2021 r. zdała Pani egzamin adwokacki i figurowała Pani do maja 2024 r. jako adwokat niewykonujący zawodu.
Obecnie specjalizacja w zawodzie adwokata jest koniecznym elementem gwarantującym satysfakcjonujące przychody. W związku z zainteresowaniem …., a także możliwością uzyskania wyższych przychodów w przypadku specjalizacji w tak wąskim obszarze, po zdanym egzaminie adwokackim postanowiła Pani uzyskać odpowiednie kwalifikacje, pozwalające na wyspecjalizowanie się na rynku właśnie w tej dziedzinie. Aby po rozpoczęciu działalności gospodarczej jako adwokat móc czerpać odpowiednie zyski.
Ze względu na fakt, że …. zajmuje się przede wszystkim …., pożądanym jest posiadanie …. studiów …., ze specjalizacją albo w …, albo z zakresu … prawa ….. Z tego względu podjęła Pani w 2022 r. studia …., prowadzone przez …. w …, pozwalające uzyskać Pani tytuł …..
Rozpoczęcie działalności gospodarczej jako adwokat i następnie podjęcie studiów … nie byłoby optymalnym wyborem, bowiem w tym okresie działalność nie mogłaby osiągać oczekiwanych zysków. Dlatego też zmuszona była Pani przez okres od 2021 r. do maja 2024 r. pozostawać na liście adwokatów niewykonujących zawodu.
Równolegle od 2017 r. odbywała Pani studia …., przygotowując rozprawę … z zakresu …., które ukończyła Pani obroną pracy … w kwietniu 2024 r. pt. „….”.
Tytuł … oraz studia … miały wykreować profil prawnika wyspecjalizowanego w obszarze …. Działania te zakończyły się w maju 2024 r. pełnym sukcesem.
Od 20 maja 2024 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą pod nazwą …. (NIP: …). Przeważająca i wykonywana działalność gospodarcza to kod PKD 69.10.Z - Działalność prawnicza. W roku podatkowym 2024 zdecydowała się Pani na ogólne zasady opodatkowania.
Jako adwokat świadczy Pani usługi dla … (NIP: ….) na podstawie umowy o współpracy w dziale ….. Jako adwokat nie może Pani wykonywać swojego zawodu w ramach stosunku pracy. Należy wskazać, że dział …. zajął …. miejsce w …. organizowanego przez … i jest szeroko znany na rynku jako posiadający wysoką renomę. Nie uzyskuje Pani żadnych innych przychodów, poza tymi uzyskiwanymi w ramach współpracy z działem ….
Obecnie w Polsce jedynie około … kancelarii prawnych posiada dział, którego główna działalność opiera się o prowadzenie postępowań …. Dodatkowo działy …., czy też wyspecjalizowane w tym obszarze kancelarie, nie zatrudniają więcej niż … prawników. Rynek …, z uwagi na swoją wąską specjalizację jest więc bardzo mały i wysoce konkurencyjny. Z tego względu od prawników pracujących w takich działach, wymaga się wysokiego stopnia wykształcenia teoretycznego oraz doświadczenia. Jednym ze szczególnych atutów jest posiadanie dyplomu …
Jak już Pani wskazała, celem uzyskania zatrudnienia w jednym z niewielu działów … w Polsce, po ukończeniu aplikacji adwokackiej podjęła Pani w 2022 r. studia …., prowadzone przez … w …., pozwalające Pani uzyskać tytuł …. Koszt czesnego w ramach tych studiów wynosił …., które uiściła Pani w następujących ratach: 12 kwietnia 2022 r. - … , 17 maja 2022 r. - …, 22 lipca 2022 r. - …, 30 września 2022 r. - ….. Posiada Pani potwierdzenia przelewów dokonanych transakcji. Z uwagi na fakt, że …. kwoty czesnego podlegała refundacji, całkowity koszt czesnego poniesiony przez Panią wyniósł ….. Ponadto, w trakcie pobytu w .., co miesiąc opłacała Pani akademik w kwocie … , tj. łączna kwota …. , na co również posiada Pani potwierdzenia przelewów. Studia zakończyła Pani we wrześniu 2023 r. uzyskaniem tytułu … ze specjalizacją w …..
Poza wskazaną wyżej refundacją, opisane powyżej koszty nie ulegały zwrotowi, refundacji czy innemu zdarzeniu, wskutek którego nie poniosłaby Pani rzeczywistego ciężaru ekonomicznego wydatków. Niewątpliwie ukończone studia … pozwoliły Pani na nawiązanie współpracy w tak wąskiej dziedzinie, w jednym z najlepszych działów … w Polsce.
Pytania
1.Czy wydatki poniesione przez Panią przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (w 2022 r.), ale wiązane z tą działalnością gospodarczą, to jest koszt czesnego na studia … w wysokości …, przeliczonych wg kursu … na PLN wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej po jej rozpoczęciu, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2.Czy wydatki poniesione przez Panią przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ale związane z tą działalnością gospodarczą, to jest koszt akademika w łącznej kwocie …, przeliczonych wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej po jej rozpoczęciu, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 r. z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
W takim ujęciu, kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
·pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
·nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
·być właściwie udokumentowany.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków, poczynionych przez podatnika, do kosztów podatkowych, należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Należy nadmienić, że wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do stwierdzenia zatem, czy wydatki takie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w związku wykonywaną działalnością, istotnym jest ustalenie:
·czy związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne do wykonywanej działalności i które mają z nią związek,
·czy służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady mają charakter osobisty.
Odróżnić więc należy wydatki związane z aplikacją adwokacką, czy egzaminem adwokackim, które mogą zostać uznane za podnoszące ogólny poziom wiedzy, bowiem uprawnienia aplikanta adwokackiego, jak i w dalszej kolejności uprawnienia adwokata mogą być wykorzystane w ramach współpracy z szeregiem kancelarii, czy w obsłudze indywidualnych klientów. Ponadto aplikacja adwokacka nie jest nakierunkowana jedynie na zdobycie kwalifikacji zawodowych, lecz także zawiera szkolenia z zakresu uniwersalnych umiejętności, takich jak szkolenia z ….
Odrębny charakter mają studia …, opisane w stanie faktycznym, bowiem dotyczą one umiejętności o charakterze unikalnym, mając na uwadze planowany profil działalności gospodarczej. Jednocześnie do ukończenia studiów poza kosztami czesnego koniecznym było poniesienie kosztów zakwaterowania w …, w związku z czym koszty te również zostały poniesione w celu uzyskania przyszłych przychodów.
O braku możliwości uznania studiów … oraz kosztów akademika za wydatki związane z ogólnym podnoszeniem kwalifikacji świadczą następujące okoliczności:
·uzyskana wiedza nakierunkowana jest ściśle na wąską grupę około … kancelarii prawnych, a w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu studiów była Pani świadoma znaczenia studiów … w kontekście planowanego profilu działalności gospodarczej,
·nabyte umiejętności nie mogą zostać wykorzystane w typowej działalności adwokata. W konsekwencji, wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj. koszt czesnego studiów … i koszt akademika został poniesiony jedynie w celu uzyskania przychodu, tj. nawiązania współpracy z działem …. kancelarii. Jak już wskazano, w Polsce istnieje około … tak wysoce specjalistycznych działów.
Nie jest także uzasadnione twierdzenie, że poniesienie kosztu przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej wyklucza prawo do rozpoznania kosztu podatkowego. Przepisy prawa podatkowego nie wprowadzają takiej cenzury czasowej dotyczącej rozpoznawania kosztów, w szczególności przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają unormowania, które zabraniałoby zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jedynym wymogiem rozpoznania kosztu podatkowego, powiązanym pośrednio z kwestią momentu jego poniesienia, jest rozpoznania korelacji pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskiwaniem przychodu. A konkretnie stwierdzenie, że koszt pozostaje w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.
Nie ulega wątpliwości, iż koszt czesnego studiów … i koszt akademika nierozerwalnie były połączone z celem osiągnięcia przychodu w jasno sprecyzowanej przyszłości. O powyższym świadczą następujące elementy stanu faktycznego:
·kluczową kwestią przy nawiązaniu współpracy z …. było posiadanie studiów … w zakresie …,
·brak osiągania przychodów niezwiązanych z umiejętnościami nabytymi w ramach studiów …,
·połączenie planów akademickich, związanych z obroną pracy … dotyczącej tematu …, w celu wykreowania profilu prawnika ściśle specjalizującego się w zagadnieniach ….
Jednocześnie należy podkreślić, że wszystkie te wydatki ponoszone były z uwagi na ściśle zaplanowany kształt przyszłej działalności gospodarczej. Natomiast równoległe prowadzenie działalności gospodarczej i odbywanie studiów … nie byłoby rozwiązaniem optymalnym, gdyż działalność gospodarcza nie przynosiłaby w praktyce niemalże żadnych zysków, generując jednocześnie szereg kosztów.
Nie można także twierdzić, że koszty nie wiązały się z osiąganiem przychodów w znaczeniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż na moment ich ponoszenia nie była prowadzona działalność gospodarcza. Wydatki te należy potraktować jako wydatki konieczne do rozpoczęcia określonego profilu działalności i które nie zostałyby poniesione, gdyby nie zamiar rozpoczęcia owej działalności.
W tym miejscu warto odwołać się do interpretacji indywidualnych, potwierdzających, że koszty konieczne podjęte przed rozpoczęciem działalności mogą stanowić koszt podatkowy (m.in. interpretacja indywidualna wydana …. 2023 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Nr …..).
Natomiast przyjęcie odmiennego stanowiska, w świetle którego kosztem podatkowym może być wyłącznie wydatek poniesiony po rozpoczęciu działalności, byłoby sprzeczne z brzmieniem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nie sposób także różnicować wydatki na studia … od takich wydatków koniecznych, jak ponoszone co do zasady przed rozpoczęciem działalności, koszty nabycia prawa do lokalu, w którym będzie prowadzona działalność wraz z wymaganym do prowadzenia owej działalności wyposażeniem. Bowiem wspomniane przykłady kosztów nie byłyby przez podatnika poniesione, gdyby nie określony profil rozpoczęcia działalności gospodarczej, której rejestracja pozostaje jedynie kwestią czasu, a nie zaistnienia dodatkowych warunków.
Ponadto należy nadmienić, że ponoszone wydatki nie miały charakteru sztucznego, zmierzającego do uniknięcia opodatkowania, gdyż jak opisano w stanie faktycznym, posiadały one jasno określony cel gospodarczy.
O możliwości uznania kosztów szkoleń specjalistycznych, podjętych jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, za koszt podatkowy, pozytywnie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia … 2024 r. …, a także Dyrektor Izby Skarbowej w … w interpretacji indywidualnej z dnia … 2016 r. sygn. akt ….
Należy nadmienić, że od momentu rozpoczęcia działalności do momentu złożenia wniosku o interpretację indywidualną charakter prowadzonej działalności nie uległ zmianie. Bowiem obecnie uzyskane przychody wciąż pochodzą wyłącznie ze współpracy nawiązanej z najlepszym działem … w kraju, który docenia posiadanie tytułu …, nabytego … ze specjalizacją w … oraz pozyskanych w ramach studiów wiedzy i kompetencji.
Odnośnie kursu przeliczenia waluty obcej, który powinien mieć zastosowanie dla obliczenia wysokości kosztu w walucie polskiej, zastosowanie znajdzie wprost art. 11a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Fakt poniesienia kosztów jest należycie udokumentowany, gdyż przelewy dokonywane były z Pani konta. Ponadto, zgromadzona została dokumentacja mailowa, poświadczająca faktyczne poniesienie kosztów, a okoliczność ukończenia studiów … została stwierdzona stosowanym dokumentem, wydanym przez … w …
Pani zdaniem, do kategorii kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, można zaliczyć wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj. w 2022 r. i 2023 r., mianowicie koszty czesnego i akademika na podstawie udokumentowanych przelewów bankowych, a także innych dowodów, poświadczających faktyczne odbycie studiów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.
Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.
Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu. W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Przy czym - związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu - każdorazowo spoczywa na podatniku.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Należy ponadto dodać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostają z mocy samego prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Innymi słowy - poniesienie wydatku, który nie został wyłączony w art. 23 omawianej ustawy podatkowej, nie oznacza, że wydatek taki automatycznie będzie uznany za koszt uzyskania przychodów.
W opisie sprawy wskazała Pani, że w 2021 r. zdała Pani egzamin adwokacki i po ukończeniu aplikacji adwokackiej podjęła Pani w 2022 r. studia …., prowadzone przez …. w …, pozwalające uzyskać Pani tytuł …. Studia zakończyła Pani we wrześniu 2023 r. uzyskaniem tytułu … ze specjalizacją w …..
Przez okres od 2021 r. do maja 2024 r. pozostawała Pani na liście adwokatów niewykonujących zawodu. Natomiast od 20 maja 2024 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą pod nazwą …. Przeważająca i wykonywana działalność gospodarcza to kod PKD 69.10.Z - Działalność prawnicza. W roku podatkowym 2024 zdecydowała się Pani na ogólne zasady opodatkowania. Jako adwokat świadczy Pani usługi dla …., na podstawie umowy o współpracy w dziale ….. Jako adwokat nie może Pani wykonywać swojego zawodu w ramach stosunku pracy. Nie uzyskuje Pani żadnych innych przychodów, poza tymi uzyskiwanymi w ramach współpracy z działem ….
Ponadto z opisu sprawy wynika, że czesne związane z ww. studiami częściowo zostało uiszczone przez Panią w ratach w 2022 r. (posiada Pani potwierdzenia przelewów dokonanych transakcji), a częściowo kwota czesnego podlegała refundacji. Ponadto, w trakcie pobytu w …., co miesiąc opłacała Pani akademik, na co również posiada Pani potwierdzenia przelewów.
Wymienione wydatki nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Jak już wskazano, dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Odnosząc się do zaprezentowanego opisu sprawy, należy podkreślić, że ww. wydatki poniesione w celu ukończenia studiów (czesne oraz koszt akademika), pozwalających uzyskać Pani tytuł …, zostały poniesione przez Panią przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Nie były więc one w żaden sposób związane ze źródłem przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przedmiotowe wydatki miały na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności, a także należytego przygotowania do podjęcia współpracy z działem …., z którą obecnie Pani współpracuje, nie zaś osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy i w konsekwencji nie można ich uznać za związane z działalnością gospodarczą.
Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny, wskazać należy, że skoro wydatki w celu uzyskania tytułu … ze specjalizacją w …., poniosła Pani przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, nie można uznać, że wydatki te poniosła Pani w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (które jeszcze nie istniało). Przedmiotowe wydatki nie spełniają zatem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mają one charakter wydatków typowo osobistych, w związku z czym, nie można ich uznać za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu powołanego powyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na opisie stanu faktycznego przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Interpretacja dotyczy sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.
Odnosząc się natomiast do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych, należy wskazać, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatnika, w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ….. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.