Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.700.2024.1.AW
W zakresie spełnienia warunku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie spełnienia warunku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca A Sp. z o.o. (Serwis) zajmuje się (…). Między innymi Wnioskodawca wykonuje usługi serwisowania dla podmiotu powiązanego, tj. B Sp. z o.o.(Dostawca). Pomiędzy obiema spółkami występują powiązania osobowe.
Abonent przystępujący do umowy na świadczenie usług telewizji kablowej z B Sp. z o.o. zobowiązany jest automatycznie podpisać umowę na obsługę serwisową sieci z Wnioskodawcą A Sp. z o.o. Dostawca telewizji B Sp. z o.o. i A Sp. z o.o. ustaliły między sobą zawierając stosowną umowę o współpracy, że celem ułatwienia rozliczenia usług z abonentami. Dostawca jest uprawniony do odbioru w imieniu Serwisu opłat od abonentów.
Następnie na podstawie miesięcznego raportu Dostawca zobowiązany jest do przekazania na rachunek Serwisu kwot przyjętych w jego imieniu od abonentów, potrącając prowizję za pobranie tych kwot.
Za 2023 rok Wnioskodawca nie osiągnął żadnych przychodów od podmiotu powiązanego, tj. B sp. z o.o.
Pytania
Czy zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g do ustalenia wysokości przychodów pomiędzy podmiotami powiązanymi w zaistniałym stanie faktycznym należy przyjąć całość wpłat przezywanych przez B Sp. z o.o. w imieniu abonentów do Wnioskodawcy?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, przekazywane mu przez B sp. z o.o. wpłaty pobrane od abonentów nie stanowią dla wnioskodawcy przychodów z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym a tym samym nie należy ich brać pod uwagę ustalając wysokość przychodów między tymi podmiotami.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia m.in. łącznie następujące warunki mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a)z wierzytelności,
b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c)z części odsetkowej raty leasingowej,
d)z poręczeń i gwarancji,
e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f)ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:
Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Należy zauważyć, że podatnik, aby móc wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest zobowiązany łącznie spełnić wszystkie warunki określone w przepisie art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Przy czym warunki te podatnik musi spełniać w każdym okresie korzystania z tej formy opodatkowania.
Wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z tej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.
W przypadku transakcji, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (lit. g) – transakcje te ograniczone są do podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT do ustalenia wysokości przychodów pomiędzy podmiotami powiązanymi w zaistniałym stanie faktycznym należy przyjąć całość wpłat przekazywanych przez B Sp. z o.o. w imieniu abonentów do Wnioskodawcy
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca B. z o.o. (Serwis) zajmuje się usługami serwisowania sieci informatycznych oraz telewizji kablowej. Między innymi Wnioskodawca wykonuje usługi serwisowania dla podmiotu powiązanego, tj. A Sp. z o.o.(Dostawca). Pomiędzy obiema spółkami występują powiązania osobowe.
Abonent przystępujący do umowy na świadczenie usług telewizji kablowej z B Sp. z o.o. zobowiązany jest automatycznie podpisać umowę na obsługę serwisową sieci z Wnioskodawcą A Sp. z o.o. Dostawca telewizji B Sp. z o.o. i A Sp. z o.o. ustaliły między sobą zawierając stosowną umowę o współpracy, że celem ułatwienia rozliczenia usług z abonentami. Dostawca jest uprawniony do odbioru w imieniu Serwisu opłat od abonentów.
Następnie na podstawie miesięcznego raportu Dostawca zobowiązany jest do przekazania na rachunek Serwisu kwot przyjętych w jego imieniu od abonentów, potrącając prowizję za pobranie tych kwot.
Zatem, z wniosku wynika, że B Sp. z o.o. (Dostawca) jest uprawniony tylko do pobierania od abonentów kwoty, a następnie do przekazania tej kwoty na rzecz Wnioskodawcy.
Zatem, wpłaty przekazywane przez Dostawcę w imieniu abonentów nie są przychodami uzyskiwanymi od Dostawcy tylko przychodami uzyskiwanymi od poszczególnych abonentów.
Wobec powyższego, wpłaty przekazywane przez Dostawcę (podmiot powiązany) w imieniu abonentów nie są przychodami Wnioskodawcy uzyskiwanymi od B Sp. z o.o. (Dostawcy), dlatego nie powinny być uwzględnione przy ustalaniu przychodów, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o CIT jako przychodów uzyskiwanych z transakcji z tym podmiotem powiązanym.
Zatem, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, że przekazywane Wnioskodawcy przez B sp. z o.o. wpłaty pobrane od abonentów nie stanowią dla Wnioskodawcy przychodów z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym a tym samym nie należy ich brać pod uwagę ustalając wysokość przychodów między tymi podmiotami.
W świetle powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.