Rzeczywisty sposób realizacji umowy jako kryterium jej kwalifikacji jako umowy o dzieło - Znaczenie rzeczywistego sposobu wykonywania umowy dla jej kwalifikacji jako umowy o dzieło - Wyrok SN z dnia 26 listopada 2024 r., sygn. II USKP 132/23
O kwalifikacji umowy jako umowy o dzieło lub umowy o świadczenie usług decyduje rzeczywisty sposób jej wykonywania, a nie jedynie nazwa i treść kontraktu. Kluczowe jest ustalenie, czy umowa przewiduje osiągnięcie konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu, poddającego się sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych, czy też zobowiązuje do starannego działania.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania "D. " spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Gdańsku z udziałem zainteresowanego K. K. o podleganie ubezpieczeniom społecznym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 listopada 2024 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 maja 2022 r., sygn. akt III AUa 751/21,
1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację,
2) zasądza od organu rentowego na rzecz odwołującej się tytułem kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia orzeczenia zobowiązanemu do dnia zapłaty.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wyrokiem z dnia 3 marca 2021 r., wydanym na skutek odwołania wniesionego przez D. sp. z o.o. w G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2019 r., zmienił tę decyzję i stwierdził, że K. K. nie podlegał w okresie od dnia 9 kwietnia do dnia 30 maja 2018 r. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowym z tytułu umowy o dzieło zawartej z odwołującą się.
Sąd Okręgowy ustalił, że odwołująca się realizuje na rzecz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt „Rozwijanie, uzupełnianie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnianie za pomocą społecznych narzędzi komunikacji I.”. Projekt został dofinansowany z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W zakresie tego projektu odwołująca się zajmowała się między innymi przygotowaniem opisów informacji o zawodach dla minimum 1000 profesji. Proces tworzenia opisu informacji o zawodach obejmował wzajemnie uzupełniające się etapy projektowania oceny i sprawdzania jakości informacji pod względem merytorycznym, metodologicznym i redakcyjnym. Projekt był oparty na pracy zespołowej o interdyscyplinarnym charakterze. W procesie tworzenia informacji brały udział: zespół ekspercki - eksperci branżowi, eksperci metodologiczni, eksperci oceniający informacje o zawodzie, recenzenci, ewaluatorzy oraz eksperci wewnętrzni instytucji sporządzającej informację o zawodzie - członkowie ds. walidacji i jakości na poziomie konsorcjum i partnera konsorcjum.