Trzynastki w urzędach i szkołach: szczególne zasady wypłaty
Do końca pierwszego kwartału jednostki budżetowe muszą wypłacić pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r. Przysługują one: w pełnej wysokości – po przepracowaniu pełnego roku kalendarzowego oraz w proporcjonalnej – jeśli zatrudnienie trwa co najmniej pół roku. Od tej reguły są jednak wyjątki, bo niektórym osobom trzynastą pensję trzeba wypłacić nawet jeśli pracują krócej. W tym roku wiele pytań dotyczy burmistrzów i osób powołanych na stanowisko, bo często zaczęli pracę od maja ubiegłego roku. Urzędy mają też wątpliwości czy wliczać dodatki specjalne i motywacyjne do podstawy trzynastki. ©℗
O co pytają na szkoleniach
Pracownik powołany na stanowisko w trakcie roku
problem Wiceburmistrz został powołany na stanowisko w urzędzie gminy od 23 maja 2024 r. Poprzednio przez kilkanaście lat pracował w szkole. Czy przysługuje mu trzynastka z tytułu pracy zarówno w szkole, jak i w urzędzie?
odpowiedź Tak. Zarówno rozwiązanie stosunku pracy, jak i podjęcie zatrudnienia w związku z powołaniem jest przesłanką do nabycia prawa do trzynastki bez konieczności przepracowania u danego pracodawcy minimum 6 miesięcy.
uzasadnienie Co do zasady, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o trzynastkach), pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Natomiast pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.