Interpretacja indywidualna z dnia 31 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.868.2024.1.MG
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą odsetek lub dyskonta oraz dywidendy od papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunku prowadzonym dla spółki jawnej oraz obowiązku sporządzenia przez Spółkę informacji PIT-8C odnośnie sprzedaży papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunku spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą odsetek lub dyskonta oraz dywidendy od papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunku prowadzonym dla spółki jawnej oraz obowiązku sporządzenia przez Spółkę informacji PIT-8C odnośnie sprzedaży papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunku spółki jawnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, bankiem (...), prowadzącym działalność bankową w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2488 ze zm.; dalej: „Prawo bankowe”), polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Bank” lub „Wnioskodawca”).
Biuro Maklerskie Wnioskodawcy (dalej: „BM”) jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką Banku. Działalność Banku, w tym BM podlega nadzorowi państwowego organu nad rynkiem finansowym, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego. BM prowadzi działalność maklerską, o której mowa w art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 646, dalej: „Ustawa o obrocie”).
W ramach działalności maklerskiej, BM prowadzi rachunki papierów wartościowych, o których mowa w art. 41 ust. 4d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2024 r., poz. 226, dalej: „ustawa o PIT”), na których rejestrowane są papiery wartościowe (dalej: „Rachunki” lub pojedynczo: „Rachunek”). Rachunki mogą być prowadzone także dla spółek jawnych (dalej: „SJ”), o których mowa w art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r., poz. 18, dalej: „KSH”).
Wspólnikami w SJ są osoby fizyczne, zaś SJ nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT i jest podmiotem transparentnym podatkowo. Przedmiotem działalności SJ nie jest obrót instrumentami finansowymi. Z tytułu papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym przez Bank dla SJ, Bank wypłaca i nadal będzie wypłacał m.in. przychody (dochody) z dywidend oraz inne przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „Dywidendy”), a także odsetki lub dyskonto. Bank ewidencjonuje również na Rachunku prowadzonym dla SJ sprzedaż papierów wartościowych.
Pytania
1)Czy Bank jest zobowiązany do pobrania 19% zryczałtowanego podatku od odsetek lub dyskonta - wypłacanych od papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla spółki jawnej?
2)Czy Bank jest zobowiązany do pobrania 19% zryczałtowanego podatku od Dywidendy wypłacanej od papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla spółki jawnej?
3)Czy Bank jest zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C o wysokości dochodu osiągniętego ze sprzedaży papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla spółki jawnej?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Bank nie jest zobowiązany do pobrania 19% zryczałtowanego podatku od odsetek lub dyskonta - wypłacanych od papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla SJ.
Ad. 2
Bank nie jest zobowiązany do pobrania 19% zryczałtowanego podatku od Dywidendy wypłacanej od papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla SJ.
Ad. 3
Bank nie jest zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C o wysokości dochodu osiągniętego ze sprzedaży papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla SJ.
Uzasadnienie
Ad. 1
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Ustawa o PIT wyróżnia również jako źródło przychodów tzw. kapitały pieniężne (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z wyjątkiem odsetek stanowiących dochód z wykupu przez emitenta obligacji, o którym mowa w pkt 2a, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
Z kolei, jak stanowi art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej).
SJ nie posiada osobowości prawnej. W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, przez pojęcie działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.
Mając na względzie powyższe regulacje, w ocenie Spółki, przychody z tytułu odsetek lub dyskonta od obligacji stanowią przychód wspólnika SJ z udziału w takiej spółce, a zatem ze źródła działalność gospodarcza.
W ocenie Spółki, art. 5b ust. 2 ustawy o PIT ma postać normy szczególnej. Tworzy bowiem fikcję prawną, zgodnie z którą wszelkiego rodzaju przychody pozyskane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną, prowadzącej działalność gospodarczą, są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Należy zatem przyjąć, że jeżeli taka spółka prowadzi działalność gospodarczą to przychody jej wspólnika osiągnięte poprzez spółkę uznaje się za przychody z działalności gospodarczej.
Jednocześnie, zgodnie z art. 22 § 1 KSH spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Z literalnego brzmienia przytoczonego przepisu wynika, że SJ musi prowadzić przedsiębiorstwo i nie może funkcjonować nie prowadząc przedsiębiorstwa.
Prawidłowość kwalifikacji przychodów wspólnika SJ do źródła działalność gospodarcza potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) z dnia 19 grudnia 2019 r. sygn. II FSK 455/18, w którym NSA jednoznacznie stwierdził, że: „Przychód wspólnika - osoby fizycznej - z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej zgodnie z art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.) (...)”.
Analogiczne stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. akt II FSK 2807/12, w którym NSA uznał, że: „(...) wykładnia językowa art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. wyraźnie wskazuje, że przychód wspólnika z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej, która prowadzi działalność gospodarczą, kwalifikuje się jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zasada ta nie znajduje wyjątku w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a i art. 30b ust. 1 i 4 u.p.d.o.f., ani w innych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do których odwołuje się Minister Finansów. Warunkiem przypisania przychodu z tytułu udziału w spółce osobowej do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. jest prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. Nawet jeżeli spółka ta osiąga przychody z dywidend ze spółek kapitałowych, majątku z tytułu likwidacji spółki kapitałowej, albo innych przychodów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f. - ostatecznie przychód jej wspólników stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.”
Powyższe podejście znajduje także potwierdzenie w następujących orzeczeniach:
- wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Wa 2980/22;
- uchwała NSA z dnia 20 maja 2013 r., sygn. II FPS 6/12;
- wyrok NSA dnia 7 lipca 2021 r., sygn. II FSK 3613/18;
- wyrok NSA z dnia 7 lipca 2021 r., II FSK 3591/18;
- wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2019 r., sygn. II FSK 1915/17;
- wyrok NSA z dnia 26 maja 2017 r., sygn. II FSK 3110/15;
- wyrok NSA z dnia 13 września 2016 r., sygn. II FSK 2441/14.
Spółka wskazuje w tym miejscu na zastrzeżenie sformułowane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychody uzyskane z działalności gospodarczej nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.
W ocenie Spółki, zastrzeżenie to ma jedynie znaczenie zapobiegające możliwości wielokrotnego kwalifikowania tego samego przychodu do różnych źródeł. Z zastrzeżenia tego nie można natomiast w wypadku spółki osobowej wywodzić pierwszeństwa kwalifikacji przychodów do źródeł innych aniżeli działalność gospodarcza.
Prawidłowość powyższego podejścia znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku NSA z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. II FSK 3591/18: „W art. 10 ust. 1 u.p.d.f. ustawodawca dokonał podziału źródeł przychodów stosując więcej niż jedno kryterium. Źródła wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 oraz 4-8 u.p.d.f. stanowią przykład podziału z uwagi na rodzaj działalności (aktywności) podatnika, podczas gdy działalność gospodarcza została wyróżniona w oparciu o kryterium, które ogólnie można określić jako sposób zorganizowania źródła przychodów. Stąd działalność gospodarcza ma charakter kwalifikowany, ponieważ (w przeciwieństwie do pozostałych źródeł przychodów) jest niezależna treściowo od rodzajów aktywności ludzkiej, które są lub mogą być w jej ramach wykonywane. Jeżeli więc w konkretnym przypadku obrót papierami wartościowymi, czy najem ma charakter wykonywania działalności gospodarczej, to przychody z tego tytułu są przychodami z działalności gospodarczej. Możliwość zaklasyfikowania danego przychodu do działalności gospodarczej eliminuje po prostu potrzebę dalszego przeglądu źródeł przychodu.”
Spółka wskazuje również, że dla kwalifikacji przychodu wspólnika spółki niebędącej osobą prawną bez znaczenia pozostaje rodzaj prowadzonej przez taką spółkę działalności gospodarczej oraz źródła, z których spółka ta uzyskuje przychód. Podejście to jest zgodne z utrwaloną linią orzeczniczą sądów administracyjnych. Przykładowo, w wyroku NSA z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. akt II FSK 455/18 Sąd uznał: (...) „Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie rozpatrującym niniejszą sprawę, nie miałby uzasadnienia pogląd, że spółka jawna nabywając obligacje i uzyskując odsetki od nich – nie działa jako przedsiębiorca. Należy zarazem podzielić pogląd, że dla kwalifikacji przychodu wspólnika bez znaczenia pozostaje rodzaj prowadzonej przez spółkę osobową działalności oraz źródeł, z których spółka ta uzyskuje przychód (tak wyrok NSA z 5 czerwca 2019 r., II FSK 1915/17). Z powyżej przedstawionych względów zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie miał racji sąd pierwszej instancji stwierdzając, że dla podatkowoprawnej kwalifikacji przychodu „nie miało znaczenia to, że w rzeczywistości obligacje zostały nabyte i zdeponowane na rachunku papierów wartościowych przez i na rzecz spółki jawnej będącej przedsiębiorcą (w której skarżący jest wspólnikiem)”. Wręcz przeciwnie - ta okoliczność ma tu znaczenie decydujące. Podobnie, wbrew stanowisku sądu pierwszej instancji, za kluczowe należało uznać właśnie to, że Skarżący uzyskuje przychód „poprzez udział w spółce jawnej” (takiego celnego sformułowania użył sąd pierwszej instancji)”.
Jednocześnie, Spółka pragnie podkreślić, że teza, zgodnie z którą wspólnik osiąga przychód z udziału w spółce osobowej jest spójna z ekonomiczną i prawną konstrukcją spółki osobowej. W pierwszej kolejności, nie tylko w sensie ekonomicznym, ale także w sensie prawnym dochód osiągany przez spółkę osobową jest dochodem tej spółki.
Zgodnie z art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 18 ze zm., dalej: „KSH”) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową (art. 22 § 1 KSH). Zgodnie z komentarzem do art. 22 § 1 KSH: „Spółka jawna jest spółką osobową. Wynikają z tego określone konsekwencje polegające przede wszystkim na tym, że należy ją traktować jak odrębny od wspólników podmiot. Nie mamy tu do czynienia z „umownym zrzeszeniem osób działających w oparciu o współwłasność łączną” (...). Spółka ta ma zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych (może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania), może pozywać, być pozywaną, ma więc zdolność sądową, wyodrębnienie organizacyjne i majątkowe od wspólników, działa pod własną firmą (...) [Dumkiewicz Małgorzata, Kidyba Andrzej, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 Kodeksu spółek handlowych, 2024].
Z powyższego wynika, że ustawodawca nie przypisuje przychodu uzyskiwanego przez spółkę jawną bezpośrednio wspólnikowi, nie dokonuje automatycznego transferu przychodu spółki na rzecz wspólnika, lecz buduje taką konstrukcję, w której wspólnik uzyskuje przychody z udziału w spółce. Analogiczny wniosek wynika z literalnego brzmienia art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym „przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1” [podkreślenie własne Spółki].
Przytoczony przepis ustanawia zasadę transparentności podatkowej spółek osobowych, niebędących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z tą zasadą, podatnikami są wspólnicy tych spółek, nie same spółki. Niemniej jednak, transparentność podatkowa dotyczy wyłącznie kwestii podmiotowości podatkowo-prawnej. Oznacza to, że wprawdzie spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, ale uzyskuje przychody, a wspólnik takiej spółki, w kolejnym kroku, osiąga przychody z udziału w takiej spółce. Skoro spółka jawna ma podmiotowość prawną, nie można kwalifikować przychodów przez nią uzyskiwanych z jej pominięciem, tak jakby spółki nie było.
Zgodnie z art. 7 Ustawy o obrocie prawa ze zdematerializowanych papierów wartościowych powstają z chwilą zapisania ich po raz pierwszy na rachunku papierów wartościowych i przysługują osobie będącej posiadaczem tego rachunku. Posiadaczem Rachunków prowadzonych przez Spółkę jest SJ.
Oznacza to zatem, że prawa z papierów wartościowych zapisanych na tych Rachunkach przysługują SJ, nie jej wspólnikom. Innymi słowy, wypłacane przez Spółkę odsetki lub dyskonto z tytułu papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla SJ, stanowią jej przychód, a wspólnicy takiej SJ nabywają jedynie prawo do udziału w zysku SJ. Dodatkowo, Spółka pragnie wskazać, że ustawodawca odmiennie uregulował zasady kwalifikacji przychodów z udziału w spółkach niebędących osobami prawnymi w przypadku wspólników będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych od zasad kwalifikacji takich przychodów w przypadku wspólników osób fizycznych.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2023 r., poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie ust. 1, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła (art. 5 ust. 1a ustawy o CIT). Zgodnie z przytoczonym przepisem, wspólnik będący podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może osiągnąć z udziału w spółce niebędącej osobą prawną przychody zakwalifikowane jako przychody z zysków kapitałowych, jeśli pierwotnie taki jest charakter tych przychodów.
W ustawie o PIT, w stosunku do wspólników osób fizycznych, nie zawarto analogicznej regulacji, pozwalającej na kwalifikację do zysków kapitałowych przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną. Ustawa o PIT wszystkie przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną nakazuje kwalifikować do źródła działalność gospodarcza. Gdyby ustawodawca chciał umożliwić bezpośrednie przypisanie przychodów spółki jawnej (w tym ze źródła zyski kapitałowe) do wspólnika osoby fizycznej, znalazłoby to odzwierciedlenie w regulacjach ustawy o PIT.
Jednocześnie, zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 (tu: odsetki i dyskonto od papierów wartościowych: przypis własny Spółki) oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21. Z treści przytoczonego przepisu wynika, że obowiązek płatnika w zakresie poboru podatku ciąży od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych. W przepisie tym posłużono się pojęciem podatnika jako beneficjenta wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji pieniędzy lub wartości pieniężnych. Przepis ten nie dotyczy zatem wypłat (świadczeń) ani stawianych do dyspozycji pieniędzy lub wartości pieniężnych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Skoro więc podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka osobowa, to w związku z tym wypłaty (świadczenia) dokonywane na rzecz spółki osobowej, jak i stawianie do dyspozycji spółki osobowej pieniędzy lub wartości pieniężnych nie są objęte dyspozycją przepisu art. 41 ust. 4 ustawy o PIT. Podatnikiem identyfikującym dochód z udziału w zysku SJ do celów podatkowych jest wspólnik SJ. Dochód ten, obejmujący m.in. właściwą dla wspólnika część przychodu z wypłaconych do SJ odsetek lub dyskonta z papierów wartościowych - stanowi jego dochód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla tej kategorii dochodu. W konsekwencji, przepis art. 41 ust. 4 ustawy o PIT nie może być zastosowany w przypadku, w którym Spółka wypłaca odsetki lub dyskonto rzecz SJ. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby bowiem do podwójnego opodatkowania tych przychodów - raz w momencie ich wypłaty na rzecz SJ i po raz drugi w ramach rozliczenia dochodu z działalności gospodarczej wspólnika SJ.
Podsumowując, w ocenie Spółki, Bank nie jest zobowiązany do pobrania 19% zryczałtowanego podatku od odsetek lub dyskonta wypłacanych od papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla SJ. Zdaniem Spółki, wypłacane przez Bank odsetki lub dyskonto stanowią przychód wspólników osób fizycznych SJ z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Ad. 2
W ocenie Spółki, zastosowanie znajduje argumentacja przytoczona w uzasadnieniu do pytania nr 1, z poniższym uzupełnieniem.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a. Przedmiotowy przepis, analogicznie jak w przypadku odsetek i dyskonta, również powinien być stosowany z uwzględnieniem art. 5b ust. 2 ustawy o PIT. Za takim podejściem przemawia wyrok NSA z 3 lipca 2014 r. sygn. akt II FSK 2807/12, wprost odnoszący się do dywidend otrzymywanych przez spółkę osobową od spółek kapitałowych, zgodnie z którym „Wykładnia językowa art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. wyraźnie wskazuje, że przychód wspólnika z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej, która prowadzi działalność gospodarczą, kwalifikuje się jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (...). Nawet jeżeli spółka ta osiąga przychody z dywidend ze spółek kapitałowych, majątku z tytułu likwidacji spółki kapitałowej, albo innych przychodów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f. - ostatecznie przychód jej wspólników stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej”.
NSA wskazał również, że „Przepis art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. wprowadza zasadę, zgodnie z którą przychody wspólnika będącego osobą fizyczną z udziału w każdej spółce nieposiadającej osobowości prawnej, bez względu na jej rodzaj (a więc także komandytowo-akcyjnej) są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. (…) W pytaniu sądowym, jak również w orzecznictwie i literaturze trafnie wskazuje się, że przepis art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. stwarza fikcję prawną uzyskiwania przez wspólnika spółki niemającej osobowości prawnej przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., o ile spółka ta prowadzi działalność gospodarczą”. Podsumowując, w ocenie Spółki, Bank nie jest zobowiązany do pobrania 19% zryczałtowanego podatku od Dywidend wypłacanych od papierów wartościowych zarejestrowanych na Rachunku prowadzonym dla SJ. Zdaniem Spółki, wypłacane przez Bank Dywidendy stanowią przychód wspólników osób fizycznych SJ z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Ad. 3
Na podstawie art. 30b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
W ocenie Spółki, zgodnie z argumentacją przytoczoną w uzasadnieniu do pytania nr 1 i 2, przychód ze sprzedaży papierów wartościowych będący dla wspólnika SJ przychodem z udziału w spółce, a tym samym przychodem z działalności gospodarczej (zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT). Dodatkowo, jak wskazuje art. 30b ust. 4 ustawy o PIT, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
W ocenie Spółki, powyższy przepis wyłącza stosowanie art. 30b ustawy o PIT do przychodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskiwane w wykonywaniu działalności gospodarczej. Przy czym, w przypadku uzyskiwania takich przychodów przez spółkę osobową, niezasadnym jest w ocenie Spółki rozróżnianie czy prowadzi ona działalność gospodarczą obejmującą obrót instrumentami finansowymi czy też nie. Niezależnie bowiem od rodzaju prowadzonej przez spółkę osobową działalności - wszelkie przychody uzyskiwane przez spółkę osobową stanowią przychód jej wspólnika z prowadzonej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT). Mając na względzie, że papiery wartościowe zarejestrowane są na rachunku papierów wartościowych prowadzonym na rzecz SJ, w ocenie Spółki Bank nie jest zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do treści art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):
Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza - spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Jak stanowi art. 5a pkt 28 lit. e) ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy, a uzyskany przychód należy określić na zasadach przewidzianych w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są:
- pozarolnicza działalności gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy),
- kapitały pieniężne i prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy).
Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej przez podatnika, ustalanie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.
W art. 5a pkt 6 ww. ustawy, została zawarta definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z jego treścią:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ww. ustawy.
Odrębne źródło przychodów stanowią kapitały pieniężne, wymienione przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.
Jak stanowi art. 5a pkt 11 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 722), tj.:
a)akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320, z 2021 r. poz. 2052 oraz z 2022 r. poz. 807), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
b)inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych w lit. a, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne)
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od uzyskanych dochodów (przychodów):
2) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z wyjątkiem odsetek stanowiących dochód z wykupu przez emitenta obligacji, o którym mowa w pkt 2a;
4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
- pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
W myśl art. 30a ust. 6 ww. ustawy:
Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 3-5, 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.
Stosownie do art. 30a ust. 7 ww. ustawy:
Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.
W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej podmiotu uzyskującego przychody z odsetek lub dyskonta oraz dywidendy jest obrót instrumentami finansowymi, uzyskany przychód należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wówczas tak uzyskany przychód podlega łącznemu opodatkowaniu przez podatnika z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej.
Natomiast w przypadku, gdy przedmiotem działalności gospodarczej podatnika nie jest obrót instrumentami finansowymi, uzyskany przychód z odsetek lub dyskonta oraz dywidendy stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 2 i 4 cytowanej ustawy.
Wyżej wymienione rozróżnienie dotyczące kwalifikacji uzyskiwanych przychodów do określonego źródła przychodów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego określenia obowiązków przewidzianych przez ustawodawcę w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.
Stosownie do treści art. 41 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, w zakresie dywidendy oraz dochodów (przychodów) określonych w art. 24 ust. 5 pkt 1, 3 lub 6, a także zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 2, 2a i 5, pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników, jeżeli dochody (przychody) te zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach, a wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem tych podmiotów. Zdanie pierwsze stosuje się także do podmiotów wskazanych w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, jeżeli rachunek, na którym zapisane są papiery wartościowe, jest związany z działalnością tego zakładu.
W myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy:
Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
Natomiast z przepisu art. 42 ust. 1a ww. ustawy wynika, że:
W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.
W konsekwencji, odsetki i dyskonto wypłacane przez Państwa spółce jawnej, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez spółkę nie jest obrót instrumentami finansowymi, stanowią dla tych wspólników przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym, co oznacza, że ciążą na Państwie obowiązki płatnika, określone w cytowanym powyżej art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pobór 19% zryczałtowanego podatku dochodowego.
Tym samy Państwa stanowisko odnośnie pytania nr 1 i 2 jest nieprawidłowe.
Potwierdzić nie można także Państwa stanowiska odnośnie pytania nr 3, dotyczącego obowiązku wystawienia informacji PIT-8C o wysokości dochodu osiągniętego ze sprzedaży papierów wartościowych, zarejestrowanych na rachunku, jaki prowadzą Państwo dla spółki jawnej.
Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z:
a)odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;
b)realizacji opraw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających – podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między suma przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.
Z treści art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, że:
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 30b ust. 4 ww. ustawy:
Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
Natomiast stosownie do treści art. 39 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru.
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że przez zbycie papierów wartościowych w wykonaniu działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika w rozumieniu przepisu art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć prowadzenie działalności w zakresie kupna i sprzedaży papierów wartościowych, co odnosi się także do działalności prowadzonej w ramach spółki jawnej.
W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest inwestowanie w papiery wartościowe, podatnik dokonuje takich transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i wówczas uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym zostaje spełniony warunek sformułowany w art. 30b ust. 4 ww. ustawy.
Natomiast w przypadku, gdy przedmiotem działalności gospodarczej nie jest inwestowanie w papiery wartościowe, uzyskany przez podatnika przychód (dochód) stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 powoływanej ustawy. Wówczas tak uzyskany przychód (dochód) nie spełnia warunku sformułowanego przez ustawodawcę w art. 30b ust. 4 ww. ustawy.
Wyżej wymienione rozróżnienie dotyczące kwalifikacji uzyskiwanych przychodów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego określenia obowiązków przewidzianych przez ustawodawcę w art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dokonując zatem analizy pojęcia „w wykonaniu działalności gospodarczej” użytego w art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy raz jeszcze podkreślić, że wykonywanie działalności gospodarczej to czynność prawna stanowiąca realizację przedmiotu działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast nie stanowi ona realizacji przedmiotu działalności gospodarczej, wówczas nie następuje w wykonaniu tej działalności, ale tylko w związku z nią. Dyspozycja tego przepisu odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi oraz pochodnymi instrumentami finansowymi. Przepis ten ogranicza (konkretyzuje) możliwość opodatkowania uzyskanych przychodów w ramach działalności gospodarczej, wyłącznie do tych podmiotów, które wykonują działalność w powyższym zakresie, a nie do jakichkolwiek podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które w ramach podejmowanych działań mają do czynienia z instrumentami finansowymi, czy też instrumenty te wykorzystują.
W związku z tym, że przedmiotem prowadzonej przez spółkę jawną działalności gospodarczej, dla której prowadzą Państwo rachunek papierów wartościowych, nie jest obrót instrumentami finansowymi, w związku ze sprzedażą papierów wartościowych zapisanych na rachunku prowadzonym dla spółki, jesteście Państwo zobowiązani do sporządzenia informacji PIT-8C.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego należy wskazać, że orzeczenia te dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonych stanach faktycznych i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost z tego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
z zastosowaniem art. 119a;
w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).