Kara umowna za nieprzestrzeganie przez zleceniobiorcę zakazu konkurencji w umowie cywilnoprawnej
Przy zawieraniu umowy cywilnoprawnej strony mogą przewidzieć dla zleceniobiorcy zakaz konkurencji po zakończeniu jej realizacji. Wprowadzenie klauzuli zapobiegającej naruszeniu zakazu konkurencji będzie miało znaczenie w przypadku specjalistów i kadry zarządzającej. Za nieprzestrzeganie tego zakazu zleceniodawca może przewidzieć karę umowną. Może też przyznać zleceniobiorcy dodatkowe wynagrodzenie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej.
Tak jak w przypadku umowy o pracę zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej można ustanowić zarówno na czas jej trwania, jak i na okres po zakończeniu jej wykonywania.
Zakaz konkurencji w czasie trwania umowy cywilnoprawnej
W przypadku gdy zakaz konkurencji jest wprowadzany na czas trwania umowy, ekwiwalentem pieniężnym za jego przestrzeganie jest już samo wynagrodzenie otrzymywane przez zleceniobiorcę. Dlatego w tym przypadku za dopuszczalne należy uznać wprowadzenie nieodpłatnego zakazu konkurencji. Zastrzeżenia do takiego rozwiązania zleceniobiorca może wnosić co najwyżej wtedy, gdy jego wynagrodzenie zostało ukształtowane na poziomie nieakceptowalnym z punktu widzenia godziwości.
Firma zatrudnia na podstawie umowy zlecenia przedstawiciela handlowego. Z tytułu realizacji umowy otrzymuje on wynagrodzenie w kwocie 15 000 zł miesięcznie. Nie ma przeszkód, aby zobowiązać zleceniobiorcę do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej przez cały czas obowiązywania umowy i dodatkowo nic nie płacić za przestrzeganie zakazu oraz wprowadzić do umowy kary za naruszenie zakazu konkurencji.