Pracodawca i pracownik w sądzie: najważniejsze orzeczenia SN w 2024 r.
Przedstawiamy 10 najistotniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie korzystnych dla firm wyroków i postanowień
1. Nie wszystkie wypowiedzenia zmieniające wejdą do puli zwolnień grupowych i uruchomią procedurę ustawową (wyrok Sądu Najwyższego z 16 kwietnia 2024 r., sygn. akt II PSKP 1/23)
Uruchomienie procedury zwolnień grupowych może nastąpić dopiero, gdy wręczone pracownikom wypowiedzenia zmieniające doprowadzą do przynajmniej pięciu zwolnień definitywnych. Dlatego, aby stwierdzić, czy masowo wręczane przez pracodawcę pracownikom wypowiedzenia zmieniające uruchomią zwolnienia grupowe lub zwiększą liczbę osób zwalnianych w ich ramach, trzeba policzyć te, które doprowadzą do definitywnego rozwiązania stosunku pracy.
Zwolnień z powodu odmowy przyjęcia warunków zaproponowanych w wypowiedzeniach zmieniających w liczbie nie większej niż cztery nie wlicza się do puli zwolnień grupowych.
2. Samo zagrożenie interesów pracodawcy jest wystarczające do zwolnienia dyscyplinarnego (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2024 r., sygn. akt II PSK 65/23)