Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 763/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi D. S.A. z siedzibą w K. na zarządzenie pokontrolne Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Delegatura w Słupsku z dnia 6 czerwca 2024 r., nr DID.7023.1.60.2024.AST w przedmiocie nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów prawa ochrony środowiska oddala skargę.
Uzasadnienie
D. S.A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na zarządzenie pokontrolne Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Delegatura w Słupsku w przedmiocie nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska, w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniach od 12 kwietnia 2024 r. do 10 maja 2024 r. inspektorzy PWIOŚ przeprowadzili w markecie Spółki przy ul. [...] w B. kontrolę w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2021 r. o odpadach w zakresie realizacji obowiązków podmiotów gospodarujących odpadami. Jak wynika z punktu 2 protokołu z kontroli nr [...], w toku kontroli stwierdzono nierzetelne złożone sprawozdanie o marnowanej żywności za 2023 rok, co skutkowało nieprawidłowo obliczoną wysokością opłaty i wniesieniem jej w niepełnej wysokości na rachunek bankowy organizacji pozarządowej, z którą spółka podpisała umowę na nieodpłatne przekazywanie żywności. Kontrolowanego poinformowano przy tym o możliwości wniesienia umotywowanych zastrzeżeń i uwag do protokołu przed jego podpisaniem.
Kontrolowany odmówił podpisania protokołu, nie wnosząc jednak zastrzeżeń i uwag, o których mowa powyżej.
Zarządzeniem pokontrolnym nr 42/2024 z 6 czerwca 2024 r. Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Delegatura w Słupsku (dalej jak wcześniej PWIOŚ), zarządził, by uwzględniać w masie marnowanej żywności produkty pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi lub produkty pochodne – kategorii III. PWIOŚ wskazał termin realizacji zarządzenia do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Nadto PWIOŚ zarządził prawidłowo obliczać opłatę za marnowanie żywności, uwzględniając w całkowitej masie zmarnowanej żywności, które jest podstawą do obliczania opłaty również produkty pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi lub produkty pochodne – kategorii III. W tym zakresie termin realizacji wskazano do 30 kwietnia roku kalendarzowego następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Jednocześnie PWIOŚ wyznaczył termin przesłania pisemnej informacji o zakresie podjętych i zrealizowanych działań służących wyeliminowaniu wskazanych w zarządzeniu naruszeń na dzień 30 sierpnia 2024 r.