Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 10 grudnia 2024 r., sygn. II SA/Bk 648/24
Decyzja w przedmiocie zezwolenia na przebywanie na czas określony na obszarze strefy nadgranicznej objetej zakazem, wydawana na podstawie art. 12b ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 roku o ochronie granicy państwowej (t.j. Dz.U. z 2024r., poz. 388) ma charakter uznaniowy, co oznacza, że komendant placówki Straży Granicznej działa w granicach pewnej swobody, w której ocenia zarówno przesłanki jak i warunki przebywania w strefie objętej zakazem.
Decyzja, która ma charakter uznaniowy powinna jednak zawierać takie uzasadnienie, które nie pozostawia żadnych wątpliwości, że organ nie przekroczył granic uznania administracyjnego. Takie wyjaśnienie jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy zezwolenie, o które wystąpiła strona dotyczy realizacji chronionej konstytucyjnie wolności - poruszania się po terytorium RP gwarantowanej art. 52 ust. 1 Konstytucji RP.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Lemańska, Sędziowie asesor sądowy WSA Anna Bartłomiejczuk (spr.), sędzia WSA Barbara Romanczuk, Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 grudnia 2024 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia E. w B. na decyzję Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku z dnia 22 sierpnia 2024 r. nr PD-ZG-II.440.3.2024 w przedmiocie zezwolenia na przebywanie w strefie nadgranicznej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w Białowieży z dnia 29 czerwca 2024 r. nr PD-BI-VII-1.440.2.2024.
Uzasadnienie
Stowarzyszenie E. z siedzibą w B. (dalej w skrócie: "Stowarzyszenie") w dniu 13 czerwca 2024 r. zwróciło się do Komendanta Placówki Straży Granicznej w Białowieży z wnioskiem o wydanie, na podstawie art. 12b ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990r. o ochronie granicy państwowej, pozwolenia na wejście do strefy objętej czasowym zakazem przebywania na obszarze podlegającym pod Placówkę Straży Granicznej Białowieży. We wniosku wskazano, że celem Stowarzyszenia jest wpierania migrantów i uchodźców przybywających do Polski, a wydanie stosownego pozwolenia umożliwi kontynuowanie działań humanitarnych przez pracowników i wolontariuszy Stowarzyszenia w strefie objętej zakazem przebywania.