rozliczenia
Co się zmieniło w VAT od 1 stycznia 2025 r.
Małe firmy mogą już korzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby (np. w Polsce), lecz także w innych państwach unijnych. Obowiązują też nowości dla importerów obracających dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami, a także zmiany w zakresie usług streamingowych
Wszystkie one zostały wprowadzone nowelizacją z 8 listopada 2024 r. ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1721).
Zwolnienie z VAT
Polskie małe firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w innych krajach UE, mogą już korzystać z obowiązujących tam zwolnień podmiotowych z VAT w ramach procedury SME (z ang. Small and Medium-sized Enterprises). Ma ona zastosowanie do dostaw towarów i świadczenia usług na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Przykładowo mogą ją zastosować polskie firmy świadczące w Niemczech usługi budowlane, które właśnie tam są opodatkowane (tj. w miejscu położenia nieruchomości).
Z procedury SME mogą skorzystać również firmy mające siedzibę w innych krajach UE, które chcą stosować zwolnienia z VAT w Polsce (do 200 tys. zł).
Trzeba złożyć wniosek
Podatnicy, którzy mają siedzibę działalności w Polsce i chcą korzystać ze zwolnienia w innych krajach UE, muszą złożyć naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście uprzednie powiadomienie. Należy to zrobić za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym (na stronie Podatki.gov.pl). W zawiadomieniu zasadniczo trzeba podać: