Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 grudnia 2024 r., sygn. II SA/Sz 777/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik,, Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska (spr.), Protokolant starszy inspektor sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2024 r. sprawy ze skargi Spółki P. na akt Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie dyskwalifikacji materiału siewnego po ocenie polowej I. uchyla zaskarżony akt, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa na rzecz strony skarżącej Spółki P. kwotę [...] ([...] ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Informacją z dnia 17 lipca 2024 r. nr 32/02/063/24. Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w K. Oddział w C. (dalej także jako: "WIORiN") poinformował P. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w D. [...]dalej jako: "skarżąca", "Spółka") o dyskwalifikacji materiału siewnego po ocenie polowej. Przedmiotowa ocena polowa dotyczyła plantacji nasiennej wyki siewnej odmiany "Greta" na polu producenta T. B., na polu nr [...] - nr partii [...] W treści informacji wskazano, że nie zostały spełnione wymagania określone dla materiału siewnego na powierzchni 1,25 ha z powodu: "gorczyca biała odmiana Litember jako roślina podporowa, niezgodna z Rozp. MRiRW Dz.U. 2013, poz. 517."
Powyższa informacja została przesłana Spółce wraz z pismem z dnia 22 lipca 2024 r. w którym wskazano, iż stosownie do przeprowadzonej w dniach 14 czerwca 2024 r. i 16-17 lipca 2024 r. kontroli pracy akredytowanego kwalifikatora L. K., na plantacjach nasiennych wyki siewnej, podlegających ocenie na wniosek Spółki, podczas kontroli wizualnej ww. plantacji stwierdzono zastosowanie niewłaściwej rośliny podporowej w postaci gorczycy białej odmiany Litember (protokół kontroli znak: OCH.7110.7.5.2024.AŻ z dnia 17 lipca 2024 r.). W związku z powyższym wystawiono urzędowo informację o dyskwalifikacji materiału siewnego. W piśmie powyższym zobowiązano ponadto kwalifikatora akredytowanego L. K. do zwrotu oryginału świadectwa oceny polowej z dnia 6 lipca 2024 r. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w K. w terminie 7 dni od otrzymania pisma w celu jego anulowania.