Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 października 2024 r., sygn. I SA/Op 525/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Judecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 października 2024 r. sprawy ze skargi R. B. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia 17 kwietnia 2024 r., nr [...] w przedmiocie uznania za winnego zarzucanych przewinień dyscyplinarnych i wymierzenia kary dyscyplinarnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez R. B. (dalej zwanego też: "skarżący" lub "obwiniony") jest orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu (dalej zwanego też: "Komendant Wojewódzki" lub "organ odwoławczy") z dnia 17 kwietnia 2024 r., nr 5/2024, utrzymujące w mocy orzeczenie Komendanta Miejskiego Policji w [...] (dalej zwanego też: "Komendantem Miejskim" lub "organ pierwszej instancji") z dnia 20 lutego 2024 r., nr [...], orzekające o uniewinnieniu skarżącego w zakresie popełnienia jednego z zarzucanych mu przewinień dyscyplinarnych oraz o uznaniu go winnym zarzucanych mu trzech innych przewinień dyscyplinarnych wymierzeniu za nie kary dyscyplinarnej nagany.
Skarga została wniesiona w następującym, wynikającym z akt administracyjnych, stanie faktycznym i prawnym:
Orzeczeniem z dnia 5 września 2022 r., nr [...], Komendant Miejski Policji w [...], działając na podstawie art. 135j ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882, ze zm.) zwanej dalej ustawą, uznał [...] R. B. winnym zarzucanych mu przewinień dyscyplinarnych polegających na tym, że:
1. w okresie od [...] do [...], naruszył zasady etyki zawodowej w ten sposób, że będąc zobowiązany do dbania o społeczny wizerunek Policji jako formacji w której służy umieścił na znajdującej się na portalu społecznościowym [...] grupie [...] film "[...]" ze swoim udziałem, w którym przedstawił Policję w sposób narażający formacje na utratę zaufania społecznego;