Nieważności umowy sprzedaży praw do znaków towarowych - Wyrok SN z dnia 30 października 2024 r., sygn. II CSKP 1800/22
Oświadczenie woli jest ważne, jeżeli w chwili jego składania osoba nie znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne wyrażenie woli, a umowa nie jest niezgodna z zasadami współżycia społecznego, mimo istniejącego u osoby schorzenia psychicznego.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
SSN Agnieszka Jurkowska-Chocyk (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Wesołowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 30 października 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej B. B.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 29 czerwca 2021 r., I AGa 9/21, w sprawie z powództwa B. B.
przeciwko M. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. o ustalenie,
I. oddala skargę kasacyjną;
II. zasądza od B.B. na rzecz M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. 5 400 zł (pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 28 października 2020 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo B. B. przeciwko M. Sp. z o.o. w S. o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z nieważnej umowy sprzedaży prawa do znaków towarowych (pkt I), zasądził od powódki na rzecz pozwanego koszty zastępstwa procesowego (pkt II) i odstąpił od obciążania powódki kosztami sądowymi w postaci opłaty od pozwu oraz wydatków, przejmując je na rachunek Skarbu Państwa (pkt III).
Apelacja powódki od tego wyroku została oddalona wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 29 czerwca 2021 r.
Sąd drugiej instancji w pełni podzielił ustalenia faktyczne poczynione w sprawie przez Sąd Okręgowy oraz dokonaną ocenę prawną.
W piśmie z 14 marca 2016 r. B. B. złożyła oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych umowy sprzedaży praw do znaku towarowego wobec podstępnego wprowadzenia przez drugą stronę w błąd co do charakteru umowy (tj. zapewnień, że jest to transakcja o charakterze powierniczym), a także wykorzystania stanu zdrowia wyłączającego świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Podpis B. B. został potwierdzony przez notariusza K. R..