Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.4.END
Moc ochronna interpretacji indywidualnych uzyskanych przez Wnioskodawcę przed przystąpieniem do Podatkowej Grupy Kapitałowej.
Interpretacja indywidualna
wydana w wyniku uwzględnienia skargi na postanowienie
z 23 września 2024 r. Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.2.ANK
Szanowni Państwo:
w wyniku uwzględnienia w całości Państwa skargi na postanowienie z 23 września 2024 r. Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.2.ANK utrzymujące w mocpostanowienie z 11 lipca 2024 r. Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.1.END o odmowie wszczęcia postępowania oraz wydania postanowienia z 4 grudnia 2024 r. Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.3.END uchylającego ww. postanowienia organów obu instancji – po ponownej analizie stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zakresie przepisów Ordynacji podatkowej, które przedstawili Państwo we wniosku z 22 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca jest i będzie objęty mocą ochronną wynikającą z interpretacji indywidualnych uzyskanych przez Wnioskodawcę przed utworzeniem PGK, gdyż utworzenie PGK nie wpływa na przedstawiony w tych interpretacjach stan faktyczny czy zdarzenie przyszłe.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X S.A. (dalej jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest podmiotem posiadającym siedzibę na terytorium Polski i podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (polski rezydent podatkowy). Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność (…). Spółka jest podmiotem z grupy kapitałowej W (dalej: „Grupa”).
Spółka, wraz z innymi spółkami wchodzącymi w skład Grupy, zawiązała Podatkową Grupę Kapitałową WW (dalej: „PGK”), tj. podatkową grupę kapitałową o jakiej mowa w art. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U.2023.2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”). Zawiązanie PGK miało na celu uproszczenie rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „podatek CIT”) z perspektywy poszczególnych spółek Grupy, w tym Spółki. Spółka pełni rolę spółki zależnej w PGK, w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT.
PGK została utworzona w wyniku zarejestrowania umowy podatkowej grupy kapitałowej z dnia (…). Zgodnie z umową PGK z dnia (…).
Na rzecz Wnioskodawcy wydane zostały interpretacje indywidualne o których mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej. Interpretacje indywidualne dotyczą m.in. przepisów ustawy o CIT, jak i również innych niż przewidziane w ustawie o CIT przepisów podatkowych. Wymaga wyraźnego podkreślenia, że utworzenie PGK, w skład której wchodzi Spółka nie ma wpływu na stan faktyczny (lub zdarzenie przyszłe) przedstawione w uzyskanych przez Wnioskodawcę przed utworzeniem PGK interpretacjach indywidualnych, jak również przedstawiony w nich stan faktyczny (lub zdarzenie przyszłe) odpowiadają rzeczywistości i nie uległy zmianie.
Pytanie
Czy Wnioskodawca jest i będzie objęty mocą ochronną wynikającą z interpretacji indywidualnych uzyskanych przez Wnioskodawcę przed utworzeniem PGK, gdyż utworzenie PGK nie wpływa na przedstawiony w tych interpretacjach stan faktyczny (zdarzenie przyszłe)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca jest i będzie objęty mocą ochronną wynikającą z interpretacji indywidualnych uzyskanych przez Wnioskodawcę przed utworzeniem PGK, gdyż utworzenie PGK nie wpływa na przedstawiony w tych interpretacjach stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).
- Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.
Zgodnie z art. 14k § 1 Ordynacji podatkowej zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.
W myśl art. 14l Ordynacji podatkowej w przypadku gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej lub przed doręczeniem interpretacji indywidualnej, zastosowanie się do tej interpretacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.
Ponadto, na podstawie art. 14m § 1 Ordynacji podatkowej, zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:
1)zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
2)skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.
W świetle powyższego ochrona wynikająca z wydania interpretacji indywidualnej przysługuje wnioskodawcy, o ile stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawiony we wniosku odpowiada stanowi rzeczywistemu. Rzetelne przedstawienie stanu faktycznego leży więc przede wszystkim w interesie wnioskodawcy ubiegającego się o stosowną interpretację przepisów podatkowych. Zgodnie bowiem z prezentowanym w orzecznictwie podejściem „stan faktyczny przedstawiony we wniosku konstytuuje przedmiotowy zakres sprawy o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, a przez to i zakres (samej) udzielonej interpretacji” (Wyrok NSA z 27 maja 2015 r., sygn. akt II FSK1201/13).
Wnioskodawca pragnie wyraźnie podkreślić, że jego zdaniem, gdyby fakt utworzenia PGK wpływałby na stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) wskazany w otrzymanych interpretacjach indywidualnych, to takie interpretacje mogłyby utracić moc ochroną wskazaną w przepisach Ordynacji podatkowej. Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, odmiennie sytuacja kształtuje się w przypadku interpretacji indywidualnych, w przypadku których utworzenie PGK nie będzie wpływać na przedstawiony w tych interpretacjach stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).
Interpretacje indywidualne dotyczące podatku CIT.
W ustawie o CIT przewidziane są przepisy szczególne dla PGK w zakresie:
1.ustalania dochodu i straty w PGK, zgodnie z art. 7a ustawy o CIT,
2.zasad ustalania roku podatkowego spółek tworzących PGK, zgodnie z art. 8 ust. 7 ustawy o CIT,
3.wyłączenia z obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej cen transferowych, zgodnie z art. 11n pkt 1 ustawy o CIT,
4.sposobu kalkulacji limitu kosztów finansowania dłużnego w PGK, zgodnie z art. 15c ust. 2, 11, 15 oraz 19 ustawy o CIT,
5.wyłączenia możliwości stosowania obniżonej, 9% stawki podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do PGK, na podstawie art. 19 ust. 1b ustawy o CIT,
6.sposobu kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków w odniesieniu do PGK, zgodnie z art. 24c ustawy o CIT.
W przypadku innych kwestii regulowanych przepisami ustawy o CIT, nie ma co do zasady wpływu to czy dany podmiot jest członkiem PGK, czy też rozlicza się jako samodzielny podatnik.
Wymaga wyraźnego podkreślenia, że w rozpatrywanej sytuacji Wnioskodawca będzie stosował te same przepisy, które były przedmiotem interpretacji indywidualnych wydanych przed utworzeniem PGK. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zdania, iż skoro będzie on w dalszym ciągu stosował przepisy, na podstawie których zostały wydane interpretacje indywidualne i na które nie ma wpływu zawiązanie PGK, tak interpretacje takie powinny dalej pełnić funkcję ochronną dla Spółki przewidzianą w przepisach Ordynacji podatkowej.
Wymaga wyraźnego podkreślenia, że w myśl art. 7a ustawy o CIT „w podatkowych grupach kapitałowych dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę uzyskanych z danego źródła przychodów nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów. Jeżeli za rok podatkowy suma strat poniesionych z danego źródła przychodów przez spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej przekracza sumę dochodów uzyskanych z tego źródła, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej poniesioną ze źródła przychodów. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 2 i 3. ”
Zatem mimo, iż PGK jest samodzielnym podatnikiem podatku CIT, tak aby ustalić dochód lub stratę PGK wszystkie spółki tworzące PGK muszą pierwotnie ustalić swój wynik podatkowy w CIT. Każda ze spółek wchodzących w skład PGK samodzielnie oblicza dochód lub stratę według zasad opisanych w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o CIT. Dopiero gdy wynik podatkowy każdej ze spółek tworzących PGK jest znany, następuje sumowanie dochodów oraz strat poszczególnych spółek. Innymi słowy, wynik podatkowy PGK stanowią zsumowane wyniki poszczególnych spółek wchodzących w jej skład. Spółki te - choć nie dokonują indywidualnego rozliczenia podatku dochodowego jak ma to miejsce przed utworzeniem PGK - nadal obowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, definiowania i ustalania uzyskanych przychodów oraz poniesionych kosztów, w tym przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o CIT.
W związku z powyższym, skoro każda ze spółek tworzących PGK samodzielnie ustala swój wynik podatkowy, tym samym powinna stosować się do indywidualnych interpretacji z zakresu podatku CIT uzyskanych przed utworzeniem PGK na dotychczasowych zasadach (o ile takie interpretacje nie wpływają na prawa i obowiązki PGK oraz innych spółek wchodzących w skład PGK).
Konsekwentnie, w ocenie Wnioskodawcy, jeśli interpretacja indywidualna wydana przed zawiązaniem PGK dotyczy zagadnienia prawnopodatkowego, dla którego funkcjonowanie PGK nie ma żadnego znaczenia i w żaden sposób nie wpływa na prawa i obowiązki Spółki (i de facto nie zmienia tych obowiązków w kontekście zawiązania PGK), tak utrata mocy ochronnej przy takiej interpretacji indywidualnej byłaby bezpodstawna.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie istnieje jakiekolwiek prawne uzasadnienie dla podejścia, że samo utworzenie PGK pozbawia Wnioskodawcę mocy ochronnej uzyskanych przez Wnioskodawcę przed zawiązaniem PGK interpretacji indywidualnych w zakresie podatku CIT. Powyższe potwierdza treść uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2021 r., sygn. akt II FSK 2380/20, w którym wskazano, że spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych mogą korzystać z mocy ochronnej wydany dla nich interpretacji indywidualnych w zakresie podatku CIT, w przypadku, gdy utworzenie podatkowej grupy kapitałowej nie ma wpływu na stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem uzyskanej interpretacji, oraz interpretacja indywidualna z 28 czerwca 2021 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.515.2018.8.MW/JF, w której organ odstępując od uzasadnienia uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, który dowodził, że może korzystać z mocy ochronnej interpretacji w zakresie podatku CIT wydanych przed przystąpieniem wnioskodawcy do podatkowej grupie kapitałowej.
Konsekwentnie spółka wchodząca w skład PGK powinna móc stosować się do takich interpretacji i korzystać z ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się do takiej interpretacji na podstawie przepisów art. 14k, art. 14l i art. 14m Ordynacji podatkowej.
- Interpretacje indywidualne dotyczące innych podatków niż podatek CIT.
W odniesieniu do uzyskanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych dotyczących innych regulacji niż przepisy ustawy o CIT Wnioskodawca wskazuje, że PGK nie rodzi konsekwencji prawno-podatkowych na gruncie podatków innych niż podatek CIT. Co więcej przepisy innych ustaw podatkowych nie odnoszą się do instytucji podatkowej grupy kapitałowej. Zatem utworzenie PGK nie powinno mieć wpływu na rozliczenia innych podatków (np. podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług).
W rezultacie, również w tym zakresie Wnioskodawca jest zdania, że może korzystać z funkcji ochronnej interpretacji indywidualnych wydanych przed utworzeniem PGK w zakresie innych podatków niż podatek CIT na zasadach określonych w art. 14k, art. 14l i art. 14m Ordynacji podatkowej.
Postanowienie organu I instancji i postanowienie organu II instancji
Rozpatrzyłem Państwa wniosek – 11 lipca 2024 r. wydałem postanowienie Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.1.END o odmowie wszczęcia postępowania, które odebrali Państwo 17 lipca 2024 r.
24 lipca 2024 r. złożyli Państwo zażalenie na ww. postanowienie
Rozpatrzyłem Państwa zażalenie – 23 września 2024 r. wydałem postanowienie Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.2.ANK o utrzymaniu w mocy postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania, które odebrali Państwo 7 października 2024 r.
Skarga na postanowienie
Pismem z 5 listopada 2024 r. wnieśli Państwo skargę na postanowienie z 23 września 2024 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Skarga wpłynęła do mnie 6 listopada 2024 r.
Wnieśli Państwo o:
1. uchylenia zaskarżonego postanowienia w całości oraz poprzedzającego je postanowienia organu z dnia 11 lipca 2024 r., Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.1.END,
2. zasądzenie na rzecz Skarżącej kosztów postępowania wraz z kosztami zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Uchylenie postanowienia organu II instancji i poprzedzającego go postanowienia organu I instancji w wyniku uwzględnienia złożonej przez Państwa skargi
Ponownie przeanalizowałem Państwa sprawę i stwierdziłem, że skarga jest zasadna. W rezultacie 4 grudnia 2024 r. wydałem postanowienie Znak 0111-KDIB1-2.4017.3.2024.3.END, w którym uwzględniłem Państwa skargę w całości i uchyliłem oba ww. postanowienia.
Ponowne rozpatrzenie wniosku
W związku z powyższym:
- ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 22 maja 2024 r. (wpływ tego samego dnia),
- stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zakresie przepisów Ordynacji podatkowej jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):
Podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej „podatkowymi grupami kapitałowymi”.
W myśl art. 1a ust. 2 updop:
Podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1) podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
a) przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w ust. 2b, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 250 000 zł,
b) jedna ze spółek, zwana dalej „spółką dominującą”, posiada bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej „spółkami zależnymi”, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,
c) (uchylona)
d) w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa;
2) umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, zwana dalej „umową”:
a) została zawarta przez spółkę dominującą i spółki zależne, w formie pisemnej, na okres co najmniej 3 lat podatkowych,
b) została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego;
3) po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a-c, a ponadto:
a) nie korzystają ze zwolnień podatkowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a oraz ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,
b) w przypadku dokonania transakcji kontrolowanej w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej, nie ustalają lub nie narzucają warunków różniących się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3.
4) (uchylony)
Ponadto, w myśl art. 1a ust. 3 updop:
Umowa musi zawierać co najmniej:
1)wykaz spółek tworzących podatkową grupę kapitałową oraz wysokość ich kapitału zakładowego;
2)informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziału w kapitale zakładowym w spółce dominującej i w spółkach zależnych tworzących podatkową grupę kapitałową, posiadających co najmniej 5% udziałów (akcji) tych spółek;
3)określenie czasu trwania umowy;
4)(uchylony)
5)określenie przyjętego roku podatkowego.
Art. 1a ust. 4 updop, stanowi, że:
Umowa podlega zgłoszeniu przez spółkę dominującą do właściwego według jej siedziby naczelnika urzędu skarbowego, co najmniej na 45 dni przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową. Organ ten jest właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym podatkowej grupy kapitałowej oraz składania sprawozdań finansowych przez spółki tworzące podatkową grupę kapitałową.
Zgodnie z art. 1a ust. 5 updop:
Naczelnik urzędu skarbowego dokonuje, w formie decyzji, rejestracji umowy. W tej samej formie naczelnik urzędu skarbowego odmawia zarejestrowania umowy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a oraz ust. 3 i 4. Do decyzji o rejestracji umowy oraz do decyzji o odmowie rejestracji umowy stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
W myśl art. 1a ust. 8 updop:
Spółka dominująca obowiązana jest zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 4:
1)zmiany umowy oraz zmiany w kapitale zakładowym spółek tworzących podatkową grupę kapitałową,
2) zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujące naruszeniem warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego
- w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.
Podatkowa Grupa Kapitałowa, jako podatnik, ma prawo ubiegania się o wydanie dla niej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Stosownie bowiem do art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.):
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Jak wynika z wyżej powołanego przepisu, interpretacja wydawana jest w indywidualnej sprawie m.in. konkretnego podatnika. Interpretacja indywidualna posiada wymiar ochronny. Stosownie bowiem do art. 14k § 1 Ordynacji podatkowej:
Zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.
W zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, której wygaśnięcie stwierdzono, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę (art. 14k § 3 Ordynacji podatkowej).
Zgodnie z art. 14m § 1 Ordynacji podatkowej:
Zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:
1)zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
2)skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.
W myśl art. 14n § 1 pkt 1a Ordynacji podatkowej:
Przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez podatkową grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem grupy, na wniosek spółki planującej utworzenie tej grupy, w zakresie działalności tej podatkowej grupy kapitałowej.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka, wraz z innymi spółkami wchodzącymi w skład Grupy, zawiązała Podatkową Grupę Kapitałową. Spółka pełni rolę spółki zależnej w PGK. Na rzecz Spółki wydane zostały interpretacje indywidualne o których mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej. Interpretacje indywidualne dotyczą m.in. przepisów ustawy o CIT, jak i również innych niż przewidziane w ustawie o CIT przepisów podatkowych. Utworzenie PGK, w skład której wchodzi Spółka nie ma wpływu na stan faktyczny (lub zdarzenie przyszłe) przedstawione w uzyskanych przez Wnioskodawcę przed utworzeniem PGK interpretacjach indywidualnych, jak również przedstawiony w nich stan faktyczny (lub zdarzenie przyszłe) odpowiadają rzeczywistości i nie uległy zmianie.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy jesteście i będzie Państwo objęci mocą ochronną wynikającą z interpretacji indywidualnych uzyskanych przez Państwa Spółkę przed utworzeniem Podatkowej Grupy kapitałowej, gdyż utworzenie Podatkowej Grupy kapitałowej nie wpływa na przedstawiony w tych interpretacjach stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.
Odnosząc powyższe do przedstawionego opisu sprawy należy wskazać, że ustawodawca wprowadza instytucję Podatkowej Grupy kapitałowej (PGK), tj. grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego, mających osobowość prawną, które w przypadku łącznego spełnienia warunków z art. 1a ust. 2 updop, uzyskują status odrębnego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
Ponadto, podatkowa grupa kapitałowa to pojęcie funkcjonujące na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jakim posługuje się ustawodawca w celu zdefiniowania struktury organizacyjnej szczególnego rodzaju i o szczególnym przeznaczeniu, posiadającej podmiotowość podatkową. Podatkowa grupa kapitałowa jest odrębnym, od wchodzących w jej skład spółek, podmiotem prawa podatkowego funkcjonującym na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.
Rozliczania podatku dochodowego PGK dokonuje wyznaczona w umowie spółka. Zaliczki na podatek oraz sam podatek rozlicza się na podstawie dochodu podatkowego obliczonego jako różnica między sumą przychodów i kosztów poszczególnych spółek wchodzących w skład grupy podmiotów. Podkreślić jednak należy, że z chwilą zarejestrowania PGK powstaje nowy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych. Istotą PGK jest odebranie podmiotowości podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych poszczególnym spółkom wchodzącym w jej skład.
Należy także podkreślić, że ustawodawca w ww. art. 14n § 1 pkt 1a Ordynacji podatkowej, wyraźnie wskazuje, że przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio wyłącznie w przypadku zastosowania się przez podatkową grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem grupy, na wniosek spółki planującej utworzenie tej grupy, w zakresie działalności tej podatkowej grupy kapitałowej.
Tym samym, zawiązana PGK, jako odrębny podatnik nie będzie objęta ochroną jaką dają wydane na wniosek innego podatnika - Państwa Spółki - indywidualne interpretacje podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
W odniesieniu do możliwości korzystania z mocy ochronnej interpretacji podatkowej na zasadach określonych w art. 14k-14n Ordynacji podatkowej, uzyskanych przez Spółkę z zakresu innych podatków (np. podatku od towarów i usług czy podatku dochodowego od osób fizycznych) należy podkreślić, że PGK to pojęcie funkcjonujące na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jakim posługuje się ustawodawca w celu zdefiniowania struktury organizacyjnej szczególnego rodzaju i o szczególnym przeznaczeniu, odbierająca podmiotowość podatkową w podatku dochodowym od osób prawnych poszczególnym spółkom wchodzącym w jej skład, przy jednoczesnym zachowaniu ich podmiotowości prawnej oraz podatkowej w zakresie pozostałych podatków. Podatnikiem innych podatków, w tym podatku od towarów i usług czy podatku dochodowego od osób fizycznych pozostają nadal poszczególne spółki tworzące PGK. Instytucja PGK nie ma wpływu na obowiązki i prawa Spółki w zakresie innych podatków.
W związku z powyższym Państwa stanowisko, że jesteście i będzie Państwo objęci mocą ochronną wynikającą z interpretacji indywidualnych uzyskanych przez Państwa przed utworzeniem PGK, gdyż utworzenie PGK nie wpływa na przedstawiony w tych interpretacjach stan faktyczny/zdarzenie przyszłe należało uznać za nieprawidłowe.
Zatem, Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako: „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) w związku z art. 54 § 3 PPSA.
W myśl art. 54 § 3 PPSA:
Organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości w terminie trzydziestu dni od dnia jej otrzymania. W przypadku skargi na decyzję, uwzględniając skargę w całości, organ uchyla zaskarżoną decyzję i wydaje nową decyzję. Uwzględniając skargę, organ stwierdza jednocześnie, czy działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce bez podstawy prawnej albo z rażącym naruszeniem prawa. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio.