Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2555/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Cichoń (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Baran, asesor WSA Agnieszka Sułkowska, Protokolant referent Klaudia Staręga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2024 r. sprawy ze skargi I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 września 2023 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.715.2023.4.MS2 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 24 lipca 2023 r. I. Sp. z o.o. spółka komandytowa z siedzibą w W. (zwana dalej: "Skarżącą" lub "Spółką") złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej: "Dyrektorem KIS" lub "Organem") wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Był to wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej złożony przez I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w W. (zainteresowanego będącego stroną postępowania) oraz I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Pana P.K. i Pana J.K. (zainteresowani niebędący stroną postępowania).
W opisie stanu faktycznego zawartym we wniosku wskazano, że Skarżąca jest spółką komandytową, posiadającą na dzień złożenia wniosku trzech komplementariuszy: I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W., J.K. oraz P.K.
We wniosku wskazano, że Spółka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą uzyskuje zyski, które są następnie dystrybuowane pomiędzy wspólników. Spółka wypłaca też swoim wspólnikom zaliczki na poczet zysku wspólników w trakcie roku obrotowego w różnych okresach. Zaliczki te są wypłacane w trakcie roku obrotowego, a następnie rozliczane w następnym roku obrotowym na podstawie uchwały o podziale zysku za poprzedni rok obrotowy. Spółka zaznaczyła, że ekonomicznie komplementariusze nie uzyskują żadnego definitywnego przysporzenia majątkowego, ponieważ muszą oni godzić się z obowiązkiem ich zwrotu, gdyby okazało się, że suma zaliczek przekracza kwotę należnego im zysku.