Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2531/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Czarkowski, sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant sekretarz sądowy Anna Skorupska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2024 r. sprawy ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 października 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.415.2023.2.AZ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
S. sp. o. o. z siedzibą w W. (dalej: wnioskodawca, spółka lub skarżąca) wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej ustalenia, czy spółka może po 1 stycznia 2023 r. dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wskazanego budynku nabytego przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów na zasadach obowiązujących przed zmianą przepisów, aż do momentu pełnego zamortyzowania tego środka trwałego.
We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynikało, że wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi dom studencki/akademik. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na gruncie ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2022.2587, dalej: ustawa o CIT). W ramach prowadzonej działalności wnioskodawca posiada tytuł własności do nieruchomości:
- numer działki [...], numer księgi wieczystej [...],
- numer działki [...], numer księgi wieczystej [...].
Przedmiotowa nieruchomość została oddana do użytkowania w ramach prowadzonej działalności spółki przed 1 stycznia 2022 rokiem. Została ona ujęta w ewidencji środków trwałych w listopadzie 2017 r. i amortyzowana. Odpisy amortyzacyjne były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów do końca 2022 roku.
We wniosku wskazano także, że opisany we wniosku budynek - został sklasyfikowany w KŚT pod symbolem 110 - Budynki mieszkalne, bowiem akademik należy zakwalifikować według PKOB do grupy 113, klasa 1130 "Budynki zbiorowego zamieszkania". Do wskazanej klasy zalicza się tu wprost (według PKOB), m.in., "Budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, itp.".