obowiązki
Na koniec roku trzeba zweryfikować wyliczenia dotyczące środków ZFŚS
Odpisy na fundusz socjalny powinny być ustalone na podstawie rzeczywistego średniorocznego zatrudnienia. Dlatego do 31 grudnia należy skorygować te przekazane wcześniej, nie zapominając przy tym o właściwej dokumentacji księgowej i odpowiedniej ewidencji
- Jak obliczyć przeciętną faktyczną liczbę zatrudnionych w danym roku kalendarzowym
Fundusz socjalny tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, obliczanej zgodnie z par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W jego myśl podstawę naliczania odpisu na fundusz stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny etat). W związku z tym na początku każdego roku ustala się planowaną na dany rok przeciętną liczbę zatrudnionych, którą w końcu roku koryguje się do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w jednostce w danym roku.
Przy obliczaniu przeciętnej faktycznej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) pracodawca może się posługiwać ewidencją kadrową. Powinien policzyć osoby zatrudnione w poszczególnych miesiącach i przeliczyć na pełne etaty. Wybiera jedną z trzech metod statystycznych: uproszczoną, średnią chronologiczną lub arytmetyczną. Potem sumuje liczbę pracowników zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymany wynik dzieli przez 12.
- Jak wyliczyć korektę odpisu na ZFŚS za 2024 r. przy zmianach stanu zatrudnienia w poszczególnych miesiącach roku?
Korektę odpisów na ZFŚS za 2024 r. należy przeprowadzić następująco:
1. Ustalić wielkość faktycznego zatrudnienia w poszczególnych miesiącach 2024 r. w przeliczeniu na pełny etat.