Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.583.2024.4.KKA
Skutki podatkowe podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
23 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B
3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
C
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą w Polsce, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: „Wnioskodawca”, „Spółka”).
Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, tj. B posiadający 50 udziałów o łącznej wartości 2.500,00 złotych (Zainteresowany 1) oraz C posiadający 50 udziałów o łącznej wartości 2.500,00 złotych (Zainteresowany 2) (dalej łącznie jako: „Wspólnicy 1”).
Wspólnicy są rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej.
Działalnością główną Spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Spółka planuje wyodrębnienie w ramach Spółki dwóch oddziałów:
1)Oddział I - będzie zajmować się obsługą Klientów, którzy mają zawarte umowy wirtualnego biura (umowy najmu) na ul. ... oraz pozyskiwaniem nowych Klientów dla tego biura;
2)Oddział II - będzie zajmować się obsługą Klientów, którzy mają zawarte umowy wirtualnego biura (umowy najmu) na ul. .....oraz pozyskiwaniem nowych Klientów dla tego biura.
Spółka będzie kontynuować w zakresie swojej działalności: działalność księgową oraz wynajmem nieruchomości, której Spółka jest właścicielem, na rzecz Oddziału.
Ze względu na różny charakter obu obszarów działalności oraz chęć zabezpieczenia części majątku poprzez jego odseparowanie, Wnioskodawca rozważa dokonanie formalnego podziału Spółki.
Na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (dalej jako: „Podział przez wydzielenie”).
W wyniku podziału przez wydzielenie powstaną trzy odrębne działalności - w ramach Oddziału I oraz Oddziału II oraz w ramach Spółki.
Wyżej wyodrębnione działalności, będą prowadzić działalność w oparciu o inne, niezależne od siebie modele biznesowe.
Do każdej z działalności wykorzystywane będą inne składniki majątku dzielonej Spółki.
Zatrudnieni w Spółce pracownicy będą funkcjonalnie związani z jedną albo drugą działalnością.
Oddział I reprezentowany będzie przez C- Prezesa Zarządu Spółki. Do Oddziału przypisanych będzie dwóch pracowników.
Oddział II reprezentowany będzie przez B- Wiceprezesa Zarządu Spółki. Do Oddziału II przypisanych będzie dwóch pracowników.
Spółka reprezentowana będzie przez Zarząd Spółki, tj. przez C i B.
Prowadzenie działalności generować będzie innego rodzaju ryzyka oraz koszty ich utrzymania. Każda z działalności będzie posiadać własne rachunki bankowe.
Celem gospodarczym planowanego podziału jest odseparowanie obszarów pozwalające na dywersyfikację ryzyka w odniesieniu do majątków trzech odrębnych spółek. Po podziale, każda ze spółek będzie ponosić ryzyko gospodarcze ograniczone wyłącznie do odrębnych majątków.
W tym celu planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie z Jej majątku zorganizowanej części przedsiębiorca (dalej: Oddział I oraz Oddział II) do nowo utworzonych w tym celu, w trakcie procedury podziału, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka Nowo Zawiązana 1”, „Spółka Nowo Zawiązana 2”), w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy - Kodeks spółek handlowych.
Udziały w Spółkach Nowo Zawiązanych zostaną objęte przez dotychczasowych Wspólników.
Spółka Nowo Zawiązana 1 i 2 będzie rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej, podobnie jak wszyscy jej Wspólnicy.
Na skutek podziału przez wydzielenie, wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe związane z Oddziałami wraz ze zobowiązaniami, zostaną wydzielone (przeniesione) do Spółek Nowo zawiązanych.
W celu zminimalizowania ryzyk podatkowych związanych z wydzieleniem ma nastąpić plan podziału na dwa podmioty, który zostanie ogłoszony na stronie internetowej Spółki.
W skład podlegającej wydzieleniu Oddziałów wejdą składniki materialne i niematerialne, które obejmować będą w szczególności następujące składniki majątkowe i niemajątkowe funkcjonalnie związane z tą jednostką, tj. m.in.:
1)Oddział I: Klientów (umowy) + pracowników + ruchomości + podwykonawców + aktywa i pasywa księgowe z Oddziału I - wirtualne biuro przy ul.,..... Nazwa Spółki Nowo Zawiązanej I: X;
2)Oddział II: Klientów (umowy) + pracowników + ruchomości + podwykonawców + aktywa i pasywa księgowe z Oddziału wirtualne biuro przy ul..... Nazwa Spółki Nowo Zawiązanej II:Y;
3)Spółka: nieruchomość + umowy. Nazwa: Z
Należy podkreślić, że do Oddziałów będą przyporządkowane określone składniki majątku, tj. Nieruchomość, należności, zobowiązania, środki pieniężne, itp., bezpośrednio związane z działalnością Oddziałów, które umożliwiają prowadzenie działalności samodzielnie i w sposób niezależny od pozostałej części przedsiębiorstwa, tj.:
·umowy wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich roszczeniami oraz zobowiązaniami;
·pozostałe umowy gospodarcze wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich rozliczeniami - w zakresie w jakim ich przeniesienie będzie możliwe na podstawie przepisów prawa oraz przepisów przedmiotowych umów;
·własność Nieruchomości oraz elementy wyposażenia związane z Nieruchomością należącymi do Oddziału III;
·dedykowany rachunek bankowy wraz ze znajdującymi się na nim środkami pieniężnymi;
·prawa własności maszyn i sprzętów niezbędnych do świadczenia usług;
·należności i zobowiązania związane z działalnością;
·dokumentacja i know-how związane z świadczonymi usługami.
Ponadto, działalność i zakres funkcji pełnionych odpowiednio w ramach Oddziału I oraz Oddziału II będzie opisana w regulaminie organizacyjnym oraz uchwale Zarządu, w świetle którego będą stanowić Oddziały te będą stanowić samodzielne jednostki organizacyjne.
Wspólnicy mają zamiar kontynuowania prowadzonej dotychczas przez Spółkę działalności gospodarczej w Spółce przy wykorzystaniu wyżej wymienionych składników majątkowych.
Prowadzone obecnie przez Spółkę działalności nie są ze sobą bezpośrednio związane, a ich prowadzenie może odbywać się niezależnie.
Począwszy od dnia wydzielenia Spółka Nowo Zawiązana I oraz Spółka Nowo Zawiązana II będzie miała pełną zdolność operacyjną do prowadzenia działalności, w oparciu o składniki majątkowe i niemajątkowe, przynależące uprzednio do Oddziału.
Po dokonaniu planowanego podziału przez wydzielenie, w oparciu o pozostałe w Spółce składniki/majątek, będzie ona mogła kontynuować prowadzoną dotychczas działalność, natomiast majątek przekazany w drodze podziału Spółce Nowo Zawiązanej I i Spółce Nowo Zawiązanej II pozwoli jej na natychmiastowe podjęcie i prowadzenie działalności.
Oddział I oraz Oddział II funkcjonujący w strukturach Spółki, będą wyodrębnione na płaszczyźnie finansowej, co przejawiać się będzie prowadzeniem ewidencji zdarzeń gospodarczych w sposób umożliwiający przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych Oddziałów i Spółki.
W praktyce wyodrębnienie finansowe opiera się na: dysponowaniu własnymi zasobami finansowymi przez Oddział, gromadzonymi na rachunku bankowym, wyodrębnieniu rachunkowym w postaci wyodrębnienia w księgach rachunkowych Spółki kont pozwalających na identyfikację kosztów i przychodów związanych z Oddziałem. W ramach tej struktury majątek w tym należności i zobowiązania oraz zatrudnieni pracownicy, jak i poszczególne stanowiska w ramach Spółki zostały odpowiednio przypisane do poszczególnych rodzajów działalności.
Wchodzące w skład Oddziału składniki aktywów i pasywów, są i będą wyodrębnione w ramach ewidencji rachunkowej Spółki.
Głównym celem planowanego podziału Spółki przez wydzielenie jest wdrożenie nowej strategii biznesowej, które zakłada rozdzielenie dwóch rodzajów działalności.
Podział przez wydzielenie ma nastąpić z uwagi na inne cele niż podatkowe. Ani głównym, ani jednym z głównych celów podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca wskazuje, że wyodrębniony ze Spółki „Oddział I” oraz „Oddział II” będzie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej (będzie stanowił wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania), a także funkcjonalnej (będzie stanowił niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze). Wyodrębnienie funkcjonalne przejawiać się będzie poprzez realizowanie zadań gospodarczych realizowanych przez Oddział w zakresie odrębnej specyfiki obszaru działalności Oddziału I oraz Oddziału II (realizację zadań gospodarczych związanych z świadczeniem usług wynajmu dobowego, która jest niezależna od pozostałej działalności Spółki).
Działalność i zakres funkcji pełnionych odpowiednio w ramach Oddziału I oraz Oddziału II oraz pozostającego w Spółce Dzielonej obszaru działalności będzie opisana w regulaminie organizacyjnym oraz uchwale Zarządu, w świetle którego te wyodrębnione obszary działalności będą stanowić samodzielne jednostki organizacyjne.
Począwszy od dnia wydzielenia spółki będą miały pełną zdolność operacyjną do prowadzenia działalności, w oparciu o składniki majątkowe i niemajątkowe, przynależące uprzednio do Oddziału. Wspólnicy mają zamiar kontynuowania prowadzonej dotychczas przez Spółkę działalności gospodarczej w Spółce przy wykorzystaniu wymienionych we wniosku składników majątkowych.
Część przedsiębiorstwa, pozostająca w Z, będzie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Państwa na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.
Pozostający w Spółce Z zespół składników materialnych i niematerialnych, będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur.
Nie dojdzie do emisji nowych udziałów przez Spółki Przejmujące.
Majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w Spółce dzielonej stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa - organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną nie będzie wyższa niż wydatki na objęcie przez Wspólników udziałów w Spółce dzielonej obliczone zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 - ustalone w proporcji, w jakiej pozostaje wartość wydzielanej ze Spółki części przedsiębiorstwa do wartości całego majątku Spółki bezpośrednio przed podziałem.
Wartość kosztów objęcia udziałów przydzielonych Wnioskodawcy przez Spółkę nowo zawiązaną w związku z podziałem Spółki dzielonej, która pozostanie w rachunku podatkowym Wnioskodawcy do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów, nie będzie wyższa niż wartość udziałów Wnioskodawcy w Spółce dzielonej, które zostaną unicestwione w związku z podziałem tej Spółki, jaka byłaby przez Wnioskodawcę przyjęta do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów w Spółce dzielonej, gdyby nie doszło do podziału Spółki.
Nabycie udziałów nastąpiło na podstawie:
·umowy darowizny od D dla C w 2018 r.;
·umowy kupna-sprzedaży od E dla B w 2015 r.
Udziały Wspólników w Spółce dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Spółka Nowo zawiązana 1 i Spółka Nowo zawiązana 2 przyjmą dla celów podatkowych wartości składników majątku Spółki otrzymanego w drodze podziału w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki dzielonej.
Na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie Spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do Spółek Nowo zawiązanych oraz zespół składników, jaki pozostanie w spółce dzielonej, będą zdolne do niezależnego działania jako samodzielne podmioty gospodarcze.
Podziałowi nie będą towarzyszyły dopłaty w gotówce na rzecz Wspólników.
Spółka ma jedną nieruchomość. Nieruchomość obecnie wynajmowana jest na rzecz Oddziału. Planowane jest zawarcie umowy najmu nieruchomości według cen rynkowych dla Oddziału II.
Działalnością główną Spółki jest zgodnie z KRS kod 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionym. Spółka planuje wyodrębnienie w ramach Spółki dwóch oddziałów:
·Oddział I - będzie zajmować się obsługą Klientów, którzy mają zawarte umowy wirtualnego biura (umowy najmu) na ...... oraz pozyskiwaniem nowych Klientów dla tego biura;
·Oddział II - będzie zajmować się obsługą Klientów, którzy mają zawarte umowy wirtualnego biura (umowy najmu) na ul. ......oraz pozyskiwaniem nowych Klientów dla tego biura.
Zespoły składników materialnych i niematerialnych przenoszone do Nowo zawiązanych spółek będą zdolne do działania jako samodzielne podmioty.
W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie nastąpi przejęcie pracowników przez Spółki Nowo zawiązane w trybie art. 231 Kodeksu pracy.
Do Oddziału I będą przyporządkowane określone składniki majątku, tj. Nieruchomość, należności, zobowiązania, środki pieniężne, itp., bezpośrednio związane z działalnością Oddziału I, które umożliwiają prowadzenie działalności samodzielnie i w sposób niezależny od pozostałej części przedsiębiorstwa, tj.:
·wirtualne biuro przy ul.....;
·umowy wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich roszczeniami oraz zobowiązaniami;
·pozostałe umowy gospodarcze wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich rozliczeniami - w zakresie w jakim ich przeniesienie będzie możliwe na podstawie przepisów prawa oraz przepisów przedmiotowych umów;
·własność Nieruchomości oraz elementy wyposażenia związane z Nieruchomością należącymi do Oddziału I;
·dedykowany rachunek bankowy wraz ze znajdującymi się na nim środkami pieniężnymi;
·prawa własności maszyn i sprzętów niezbędnych do świadczenia usług;
·należności i zobowiązania związane z działalnością;
·dokumentacja i know-how związane z świadczonymi usługami.
Do Oddziału II będą przyporządkowane określone składniki majątku, tj. Nieruchomość, należności, zobowiązania, środki pieniężne, itp., bezpośrednio związane z działalnością Oddziału II, które umożliwiają prowadzenie działalności samodzielnie i w sposób niezależny od pozostałej części przedsiębiorstwa, tj.:
·wirtualne biuro przy ul.....;
·umowy wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich roszczeniami oraz zobowiązaniami;
·pozostałe umowy gospodarcze wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich rozliczeniami - w zakresie w jakim ich przeniesienie będzie możliwe na podstawie przepisów prawa oraz przepisów przedmiotowych umów;
·własność Nieruchomości oraz elementy wyposażenia związane z Nieruchomością należącymi do Oddziału II;
·dedykowany rachunek bankowy wraz ze znajdującymi się na nim środkami pieniężnymi;
·prawa własności maszyn i sprzętów niezbędnych do świadczenia usług;
·należności i zobowiązania związane z działalnością;
·dokumentacja i know-how związane z świadczonymi usługami.
Wskazany Oddział III to oczywista omyłka. Nie będzie wyodrębniany Oddział III.
Pytania
1)Czy Oddział I, który ma zostać wyodrębniony i wydzielony ze Spółki do Nowo Zawiązanej Spółki 1 będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
2)Czy Oddział II, który ma zostać wyodrębniony i wydzielony ze Spółki do Nowo Zawiązanej Spółki 2 będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
3)Czy w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., po stronie Spółki dojdzie do powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT?
4)Czy przekazanie majątku wydzielonego ze Spółki do nowo powstałej spółki na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa na podstawie art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT i w związku z tym będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?
5)Czy w związku z planowanym Podziałem przez wydzielenie w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Wspólników będących osobami fizycznymi na dzień podziału powstanie dochód (przychód) z zysków osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 7a ustawy o PIT?
6)Czy w związku z planowanym Podziałem przez Wydzielenie w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT?
Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 5), natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostały/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
W związku z planowanym Podziałem przez wydzielenie w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Wspólników Spółki będących osobami fizycznymi na dzień podziału nie powstanie dochód (przychód) z zysków osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 7a ustawy o PIT.
Zgodnie z art. art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 7a ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.
Jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.
Biorąc pod uwagę, że w przypadku planowanej transakcji zarówno majątek przejmowany przez spółkę przejmującą (nowo zawiązaną) na skutek podziału stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa na gruncie art. 5a pkt 4 ustawy o PIT (który to przepis zawiera regulację analogiczną do analizowanego wyżej art. 4a pkt 4 ustawy o CIT). W analizowanym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT.
W związku z powyższym, przy uwzględnieniu, że zarówno wydzielony na skutek podziału majątek, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT, to podział oraz objęcie przez wspólników udziałów w nowo założonej spółce nie będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie wspólnika będącego osobą fizyczną podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych na moment podziału.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.
Zagadnienie podziału spółek jest uregulowane w tytule IV dziale II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18), zwanej dalej k.s.h.
I tak, w myśl art. 529 § 1 k.s.h.:
Podział może być dokonany:
1)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
2)przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);
3)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
4)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);
5)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
Zgodnie z art. 529 § 2 k.s.h.:
Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.
Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528-550 k.s.h.
Stosownie do art. 531 § 1 k.s.h.:
Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
W myśl art. 531 § 2 k.s.h.:
Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.
Zgodnie z art. 532 § 1 k.s.h.:
Do podziału spółki stosuje się przepis art. 441 § 3 oraz odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwej formy prawnej spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.
Cechą szczególną trybu podziału spółki wskazanego w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną). W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 k.s.h.), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). Zatem następstwo prawne, w zakresie, o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).
Ocena, czy część wydzielana i część pozostająca w spółce są zorganizowanymi częściami przedsiębiorstwa należy posłużyć się definicją z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do tego przepisu:
Ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada zatem tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
1) stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
2) jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
3) jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4) mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych spółki dzielonej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7 i 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) zgodnie z którym, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:
7) w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem;
7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.
Wykładnia literalna ww. przepisów wskazuje, że:
1)art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy majątek spółki przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie i majątek pozostający w spółce nie stanowią (każde z osobna) zorganizowanych części przedsiębiorstwa,
2)art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do podziału spółek w innych przypadkach niż określone w art. 24 ust. 5 pkt 7 tej ustawy, czyli np. w przypadku, gdy majątek spółki przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie i majątek pozostający w spółce stanowią (każde z osobna) zorganizowane części przedsiębiorstwa.
Z opisu wynika, że na moment podziału zarówno majątek wydzielony, jak i pozostały majątek Spółki dzielonej po wydzieleniu będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych.
Zatem, w opisanej sprawie zastosowanie znajdzie dyspozycja art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy, w przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:
1)art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
2)art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
3)wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.
Warunki zastosowania powołanego przepisu określają:
• art. 24 ust. 8da ustawy, zgodnie z którym przepis ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie, w przypadku gdy:
1) spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
2) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
• oraz art. 24 ust. 8db ustawy, w myśl którego przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:
1) udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub
2) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
W myśl art. 24 ust. 19 ww. ustawy:
Przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Zgodnie z art. 24 ust. 20 ww. ustawy:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W przedmiotowej sprawie zarówno Spółka, jak i Spółki przejmujące podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Ponadto, z opisu sprawy wynika, że nie będą spełnione negatywne przesłanki dla zastosowania art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o których mowa w art. 24 ust. 8db ustawy.
Wobec powyższego, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie, w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Wspólników będących osobami fizycznymi na dzień podziału nie powstanie dochód (przychód) z zysków osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Omawiane przesunięcie momentu opodatkowania przychodów uzyskanych w wyniku podziału przez wydzielenie (przy spełnieniu warunków z art. 24 ust. 8da i ust. 8db ustawy) podlega pewnemu ograniczeniu. Ustawodawca wyłączył taki – korzystny dla podatników – skutek tej czynności w sytuacjach, gdy podział przez wydzielenie byłby wykorzystywany jako narzędzie, które służy unikaniu lub uchylaniu się od opodatkowania, zgodnie z treścią cytowanego powyżej art. 24 ust. 19 ww. ustawy.
Jak wskazano w treści wniosku, działania związane z podziałem Spółki dzielonej nastąpią z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uniknięcie bądź uchylenie się od opodatkowania.
Zatem planowany podział przez wydzielenie nie będzie skutkował powstaniem po stronie Wspólników obowiązku podatkowego na moment podziału Spółki dzielonej.
Zatem, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
(Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji Podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1364 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.