Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Wa 1789/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Asesor WSA Mateusz Rogala, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi W. B. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym oddala skargę.
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. Komendant Główny Policji (zwany dalej: "KGP") rozkazem personalnym z [...] lipca 2023r., nr [...], utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta [...] Policji (zwany dalej "K[...]P") z [...] kwietnia 2023r. nr [...], odmawiający W. G. (zwana dalej "Skarżącą") przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym matki w charakterze domownika w okresie od [...] września 2001r. do [...] września 2004r.
KGP w podstawie prawnej ww. rozkazu personalnego powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023r. poz. 775, ze zm., zwaną dalej: "k.p.a."). KGP w uzasadnieniu ww. rozkazu wskazał, że Skarżąca wnioskiem z [...] października 2022r. zwróciła się do K[...]P o ustalenie prawa do wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym matki od [...] września 2001r. do [...] września 2004r. Skarżąca załączyła do wniosku:
- oświadczenie z [...] września 2022r., z którego wynikało, że gospodarstwo rolne położone było w [...] i stanowiło własność rodziców. Ojciec Skarżącej zmarł w 1990r. W ww. okresie w gospodarstwie rolnym zamieszkiwała Skarżąca, jej matka i brat, który wyprowadził się do [...] w 1997r. Obie wykonywały prace, ale większość z nich (, z uwagi na stan zdrowia matki, wykonywała Skarżąca. W gospodarstwie hodowano 5 krów, 30 świń 40 kur, a także uprawiano zboża na 1,2 ha, a 0,5 ha zajmowały łąki i 0,5 ha rośliny okopowe. Pala uprawiano w sposób częściowo zmechanizowany (ciągnik, pług, sprężynówka, brony, siewnik do zboża, rozrzutnik do obornika, przyczepa). Skarżąca sama obsługiwała ww. sprzęt rolniczy. W 2003r. zdała egzamin na prawo jazdy. Do Jej codziennych obowiązków należało m.in. dojenie krów o. 5:00 rano i 19:00 wieczorem, wyprowadzenie krów na pastwisko, kilkukrotne w ciągu dnia "przepolowywanie", sprowadzanie ich do obory na noc, codzienne wyrzucanie obornika i dwa razy w tygodniu opróżnianie zbiornika na gnojowice świń i krów - ręcznie przy pomocy wiadra; pomoc przy hodowli trzody chlewnej, w tym w szczególności przygotowywanie i podawanie paszy o 4:00 rano i o 16:00 wieczorem, wyrzucanie obornika z zagród świń, raz w tygodniu mielenie zboża na ospę dla świń i krów, karmienie kur, oczyszczanie kurnika z odchodów, prace sezonowe (żniwa, sianokosy, zbiór buraków pastewnych i ziemniaków, uprawa pola po zbiorach, ręczne rozsiewanie nawozów na łąkach, ładowanie obornika na rozrzutnik i użyźnianie gleby). Skarżąca w ww. okresie chodziła pieszo do szkoły średniej - liceum ogólnokształcącego, oddalonego od miejsca zamieszkania o 2,2 km, co zajmowało 30 min. Na naukę poświęcała godzinę dziennie, a prace w gospodarstwie wykonywała codziennie od. 4:00 do 7:00 i po powrocie ze szkoły od. 16:00 do 21:00;