Poradnia ze sprawozdawczości
Regionalna izba obrachunkowa wykazała wadę sprawozdania Rb-28S – w kolumnie „Zobowiązania ogółem”. Chodzi o pewne rozbieżności w niektórych podziałkach klasyfikacji, np. 754/75412/4260, z danymi ewidencji księgowej kont zespołu 2 (rozrachunki z odbiorcami i dostawcami). Czy zarzut izby jest zasadny? Jakie przepisy naruszyliśmy? Co się ewidencjonuje na koncie 201?
W ramach zespołu 2 (Rozrachunki i rozliczenia) wyodrębniono m.in. konto 201 – „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”. Z jego opisu wynika, że służy do ewidencji:
- rozrachunków i roszczeń krajowych i zagranicznych z tytułu dostaw, robót i usług, w tym również zaliczek na poczet dostaw, robót i usług oraz kaucji gwarancyjnych, a także
- należności z tytułu przychodów finansowych.
Na koncie 201 nie ujmuje się należności jednostek zaliczanych do dochodów budżetowych, te są ujmowane na koncie 221. Na stronie Wn konta 201 ujmuje się powstałe należności i roszczenia oraz spłatę i zmniejszenie zobowiązań, a na stronie Ma – powstałe zobowiązania oraz spłatę i zmniejszenie należności i roszczeń. Ewidencję szczegółową do konta 201 można prowadzić według podziałek klasyfikacji bud żetowej i powinna ona zapewnić możliwość ustalenia należności i zobowiązań krajowych oraz zagranicznych według poszczególnych kontrahentów.
Nie ma wątpliwości co do tego, że dane ujmowane na kontach księgowych powinny mieć odwzorowanie w sprawozdawczości, w tym budżetowej. Szczególnie ma to znaczenie dla zobowiązań jednostki wpływających na jej możliwości płatnicze. Dotyczy to m.in. wydatków ujmowanych w podanych podziałkach klasyfikacji budżetowej, które dotyczą funkcjonowania jednostki (754/75412/4260). Jeśli zaś chodzi o sprawozdawczość, to warto przypomnieć, że Rb-28S to sprawozdanie z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego.