Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.509.2024.2.IN
Planowana transakcja nabycia udziałów nie spowoduje powstania dla Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie przyjęcia, że planowana transakcja nabycia udziałów nie spowoduje powstania dla Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 listopada 2024 r. (data wpływu 13 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o. o. (dalej: „A.”, „Spółka Nabywająca” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w Polsce działająca w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce. Wnioskodawca występuje w swojej indywidualnej sprawie jako Spółka Nabywająca. W A. Sp. z o.o. 100% udziałów posiada polski rezydent podatkowy (dalej: „Spółka B.”). Spółka B. pełni bezpośrednio i pośrednio funkcje holdingowe w stosunku do zdecydowanej większości spółek z Grupy kapitałowej C. (dalej: „Grupa”).
Jeżeli chodzi o technologie dotyczące przetwarzania surowców to Grupa należy do czołówki przedsiębiorstw, które zajmują się gospodarką (…). Spółki z Grupy specjalizują się w odbiorze i przetwarzaniu (…) i (…), jak również świadczą usługi pośrednictwa w gospodarce (…).
A. z siedzibą w (…) jest podmiotem, który planuje świadczyć usługi związane z gospodarką (…). W przyszłości Wnioskodawca będzie również posiadała udziały w innych spółkach prowadzących tożsamą działalność. Celem jest wsparcie w prowadzonej działalności oraz jasny przepływ środków pomiędzy podmiotami, których udziały będzie posiadała Spółka Nabywająca. A. nie spełnia definicji spółki nieruchomościowej zgodnie z art. 4a pkt. 35 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2023 z dnia 29 grudnia 2023 tj., dalej: „ustawa o CIT”).
Wart podkreślenia jest fakt, że ze względu na dynamiczny rozwój Grupy niezbędne stało się uporządkowanie struktury kapitałowej i organizacyjnej. W związku z tym dedykowane Spółki z Grupy będą posiadały udziały w podmiotach prowadzących określone transakcje związane z danym segmentem działalności, w tym przypadku recycling (…).
Spółka z Grupy jest podmiotem, który planuje świadczyć usługi związane z gospodarką (…) (dalej: Spółka Nabywana). A. nie posiada obecnie udziałów w Spółce Nabywanej. Celem jest wsparcie w prowadzonej działalności oraz jasny przepływ środków pomiędzy podmiotami, których udziały będzie posiadała Spółka Nabywająca. Co będzie również bardziej przejrzyste niż w obecnej strukturze, w której Spółka Nabywana oraz Spółka Nabywająca to tak zwane Spółki „siostry” w których Spółka B. posiada 100% udziałów. Wnioskodawca będzie w przyszłości Wspólnikiem Spółek, które będą prowadziły zbliżoną działalność. Jest to opis zdarzenia przyszłego ze względu na planowane działania, które mają być podjęte.
Planowane działania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów ekonomicznych Spółek. Dzięki nowo powstałej strukturze zostanie wzmocniona pozycja Grupy w tym segmencie rynku, zwiększy się jej konkurencyjność. Pozwoli to na efektywniejsze pozyskiwanie nowych klientów, kontraktów oraz rozszerzanie rynku zbytu. Celem planowanej reorganizacji jest również ograniczenie ryzyk ekonomicznych oraz prawnych w taki sposób, aby każda jednostka ponosiła odpowiedzialność (w tym konsekwencje ekonomiczne, cywilnoprawne oraz administracyjne) wyłącznie w zakresie prowadzonej przez siebie działalności.
Wnioskodawca planuje nabyć udziały od Spółki B. w Spółce Nabywanej poprzez aport udziałów o którym mowa w art. 158 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z dnia 18 czerwca 2024 , tj. , dalej: „KSH”). W zamian za nabyte udziały Spółki Nabywanej, Spółka Nabywająca przekaże Spółce B. własne udziały – udziały w podwyższonym kapitale zakładowym.
Udziały w Spółce Nabywanej będą wycenione według wartości rynkowej, a wycena zostanie przeprowadzone przez podmiot trzeci zajmujący się wyceną praw majątkowych. W związku z tym, suma wartości rynkowej udziałów w Spółce Nabywanej ustalona na dzień wymiany udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywającej, które Spółka B. otrzyma w zamian za aport udziałów w Spółce Nabywanej. Tym samym wartość udziałów będzie ekwiwalentna, a Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej.
Spółka B. przeznaczy w całości lub w części wnoszone udziały na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej (Wnioskodawca). Spółka Nabywająca (Wnioskodawca) w wyniku nabycia od Spółki E 100% udziałów w Spółce Nabywanej uzyska bezwzględną większość praw głosu w nabywanym podmiocie – w Spółce Nabywanej. W efekcie, po przeprowadzeniu opisanych czynności, Spółka E będzie posiadała 100% udziałów w Spółce Nabywającej, a Wnioskodawca 100% udziałów w Spółce Nabywanej. Spółka B. jest podatnikiem podatku dochodowego na terytorium RP, a wnoszone przez nią udziały będą stanowiły wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej (Wnioskodawcy).
Podkreślenia wymaga fakt, iż udziały posiadane przez Spółkę B. nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.
Ponadto, w ramach planowanej transakcji Spółka Nabywająca nie zapłaci na rzecz Spółki B. żadnej kwoty pieniężnej w związku z nabyciem udziałów. Tak jak wskazano powyżej, w zamian za przeniesienie własności udziałów w Spółce Nabywanej na podstawie przyszłej umowy, otrzyma od Spółki Nabywającej udziały.
Planowana transakcja zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych w rozumieniu art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, a głównym celem nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Wnioskodawca, Spółka Nabywana, Spółka B. biorące udział w ww. transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia
Spółka Nabywająca oraz Spółka Nabywana są polskimi rezydentami podatkowymi, działają w formie prawnej określonej w załączniku nr. 3 do ustawy CIT (punkt 29).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca nabędzie od Spółki B. udziały Spółki Nabywanej oraz w zamian za udziały Spółki Nabywanej przekaże Spółce B. własne udziały w podwyższonym kapitale zakładowym.
A. nie posiada udziałów w Spółce Nabywanej.
Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane.
Wszystkie podmioty (Wnioskodawca, Spółka Nabywana, Spółka B.) biorące udział w ww. transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia.
Spółka Nabywająca oraz Spółka Nabywana są polskimi rezydentami podatkowymi, działają w formie prawnej określonej w załączniku nr. 3 do ustawy CIT (punkt 29).
Spółka B. jest podatnikiem podatku dochodowego na terytorium RP, a wnoszone udziały będą stanowiły wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej (Wnioskodawcy).
Zbywane przez Spółkę B. udziały nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.
Wartość nabywanych przez Spółkę B. udziałów, u Wnioskodawcy, przyjęta dla celów podatkowych będzie równa wartości udziałów (akcji) w Spółce Nabywanej. Tym samym, przyjęta dla celów podatkowych wartość podatkowa nie będzie wyższa niż historyczna wartość podatkowa udziałów (akcji) zbywanych przez Spółkę B. (sprzed transakcji). Powyższe oznacza, iż nie będzie miał miejsca tzw. step-up podatkowy, nie dojdzie do tzw. urealnienia (podwyższenia) wartości podatkowej udziałów (akcji) do wartości rynkowej.
Wartość rynkowa udziałów w Spółce Nabywanej będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów wydawanych przez Spółkę Nabywającą, które Spółka B. otrzyma w zamian za aport udziałów w Spółce Nabywanej. Oznacza to, że w wyniku przeprowadzenia planowanej transakcji wymiany udziałów nastąpi faktyczna wymiana składników majątkowych o takiej samej wartości rynkowej. Nie są przewidziane dopłaty w gotówce. Wartość rynkowa przenoszonych udziałów zostanie określona w drodze wyceny przed dokonaniem transakcji.
Pytanie (ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku z 13 listopada 2024 r. (data wpływu 13 listopada 2024 r.))
Czy na podstawie przedstawionego stanu faktycznego poprawne jest twierdzenie Wnioskodawcy, że transakcja tak zwanej wymiany udziałów, będzie neutralna podatkowo?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 12 ust 4d ustawy o CIT : Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:
1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).
W ocenie Wnioskodawcy są spełnione przesłanki powyższego przepisu w ramach planowanego wniesienia udziałów oraz otrzymania udziałów od Spółki Nabywającej. Spółka Nabywająca nabędzie od Spółki B. udziały Spółki Nabywanej oraz w zamian za udziały Spółki Nabywanej przekaże Spółce B. własne udziały.
Powyższe należy rozpatrywać łącznie z art. 12 ust. 11 ustawy o CIT:
Przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:
1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz,
3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz
4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
Zdaniem Wnioskodawcy oraz zainteresowanych Spółek Nabywającej i Nabywanej nie zachodzą przesłanki, aby uznać że w ramach planowanych działań wystąpią ograniczenia wynikające ze wspomnianego przepisu art. 12 ust. 11 ustawy CIT.
Odnosząc się do poszczególnych punktów wspominanego przepisu:
Ad art. 12 ust. 11 pkt 1 – Spółka Nabywająca oraz Spółka Nabywana są polskimi rezydentami podatkowymi, działają w formie prawnej określonej w załączniku nr 3 do ustawy CIT (punkt 29).
Ad art. 12 ust. 11 pkt 2 – Spółka B. jest podatnikiem podatku dochodowego na terytorium RP, a wnoszone przez niego udziały będą stanowiły wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej.
Ad art. 12 ust. 11 pkt 3 – Zbywane przez Spółkę B. udziały nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.
Ad art. 12 ust. 11 pkt 4 - Wartość nabywanych przez Spółkę B. udziałów przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
Transakcja przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust 4d i ust. 11 ustawy o CIT, zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdzie art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, według którego do przychodów podatkowych Spółki Nabywającej nie zalicza się wartości udziałów nabytych przez Spółkę Nabywaną.
Według Wnioskodawcy zgodnie ze stanem na dzień wymiany udziałów wartość rynkowa udziałów w Spółce Nabywanej będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywającej, które Spółka B. otrzyma w zamian za aport udziałów w Spółce Nabywanej. Oznacza to, że w wyniku przeprowadzenia planowanej transakcji wymiany udziałów nastąpi faktyczna wymiana składników majątkowych o takiej samej wartości rynkowej. Nadmienić należy, iż nie są przewidziane dopłaty w gotówce. Wartość rynkowa przenoszonych udziałów zostanie określona w drodze wyceny przed dokonaniem aportu.
Wnioskodawca pragnie wskazać, że taki sposób rozumienia przepisu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT jest potwierdzony w stanowiskach organów podatkowych, przykładowo w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
- z dnia 30 stycznia 2024r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.639.2023.3.AND;
- z dnia 26 stycznia 2023r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.200.2022.1.SP;
- z dnia 17 lipca 2023r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.276.2023.1.AK.
Jak zostało wskazane w uzasadnieniu do interpretacji indywidualnej sygn. 0111-KDIB1- 1.4010.639.2023.3.AND z dnia 30 stycznia 2024r. transakcja, w ramach której Spółka dokona wniesienia do Spółki Holdingowej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów w Spółkach Operacyjnych, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Holdingowej, w zamian za objęcie nowych akcji w kapitale zakładowym i kapitale zapasowym Spółki Holdingowej będzie stanowić wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust 4d ustawy o CIT, dla której zostaną spełnione wszystkie warunki określone w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT i będzie transakcją neutralną na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.
Zdaniem Wnioskodawcy nie powstanie dla niego przychód podatkowy z wyżej cytowanych przepisów oraz brak jest regulacji na podstawie których mogłoby dojść do opodatkowania transakcji. Tym samym transakcja z perspektyw ustawy CIT będzie neutralna podatkowo dla Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznaczyć należy, że wydana interpretacja odnosi się tylko do sprawy będącej przedmiotem wniosku wyznaczonego pytaniem Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem, w szczególności dotyczące skutków podatkowych opisanej transakcji dla Spółki Nabywanej, nie mogą być zgodnie z art. 14b §1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Interpretacja ta spełnia funkcję ochronną wyłącznie dla Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:
2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;
3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:
przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,
przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: w spółce nabywającej wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych przez wspólnika tej spółce nabywającej przy wymianie udziałów w części przekraczającej wartość rynkową wydanych w zamian przez tę spółkę udziałów (akcji) wraz z zapłatą w gotówce, ustalona na dzień wymiany udziałów.
Co do zasady więc wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.
Jednakże ustawodawca przewidział w tej sytuacji wyłączenie pewnych wartości z przychodów – o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie.
W myśl art. 12 ust. 4d ustawy o CIT:
Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:
1)spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
2)spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce
- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).
Z powołanego przepisu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT wynika, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione. Przepis ten znajduje zastosowanie wówczas, gdy w wymianie uczestniczą już istniejące podmioty.
Warunki zastosowania powołanego przepisu określa art. 12 ust. 11 ustawy o CIT:
Przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:
1)spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
2)wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz
3)zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz
4)wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
Jak wynika z art. 12 ust. 12 ustawy o CIT:
Przepis ust. 4d stosuje się również w przypadku, gdy spółka nabywa udziały (akcje) od tego samego wspólnika w ramach więcej niż jednej transakcji w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.
Zgodnie z art. 12 ust. 12b ustawy o CIT:
W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 12 oraz ust. 11 pkt 3 i 4, ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.
Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 13 ustawy o CIT:
Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Treść art. 12 ust. 14 ustawy o CIT wskazuje natomiast, że:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Art. 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi, że:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Przepis art. 12 ust. 11 odnosi się w swej dyspozycji do stosowania art. 12 ust. 4d ustawy, tj. regulacji dotyczącej sytuacji nabywania przez spółkę od wspólnika innej spółki udziałów tej innej spółki oraz przekazywania temu wspólnikowi w zamian za te udziały własnych udziałów.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy w wyniku nabycia udziałów od Spółki „B.” w Spółce Nabywanej po stronie Spółki Nabywającej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Jak wynika z opisu sprawy Spółka Nabywająca jest polskim rezydentem podatkowym jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce. W Spółce Nabywającej 100% udziałów posiada polski rezydent podatkowy tj. Spółka B. Spółka Nabywana oraz Spółka Nabywająca to tak zwane Spółki „siostry”. Spółka Nabywająca planuje nabyć udziały od Spółki B. w Spółce Nabywanej poprzez aport udziałów. W zamian za nabyte udziały Spółki Nabywanej, Spółka Nabywająca przekaże Spółce B. własne udziały. Udziały w Spółce Nabywanej będą wycenione według wartości rynkowej, a wycena zostanie przeprowadzone przez podmiot trzeci zajmujący się wyceną praw majątkowych. W związku z tym, suma wartości rynkowej udziałów w Spółce Nabywanej ustalona na dzień wymiany udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywającej, które Spółka B. otrzyma w zamian za aport udziałów w Spółce Nabywanej. Tym samym wartość udziałów będzie ekwiwalentna, a Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Spółka B. przeznaczy w całości lub w części wnoszone udziały na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej.
Docelowo Spółka Nabywająca w wyniku nabycia od Spółki B. 100% udziałów w Spółce Nabywanej uzyska bezwzględną większość praw głosu w nabywanym podmiocie. Podkreślenia wymaga fakt, iż udziały posiadane przez Spółkę B. nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Ponadto, w ramach planowanej transakcji Spółka Nabywająca nie zapłaci na rzecz Spółki B. żadnej kwoty pieniężnej w związku z nabyciem udziałów. Planowana transakcja zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych w rozumieniu art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, a głównym celem nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Odnosząc się do powyższego zauważyć należy, że z przedstawionych powyżej uregulowań prawnych zawartych w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT wynika, iż efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do Spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma, bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione.
W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że opisana we wniosku transakcja będzie stanowiła tzw. wymianę udziałów stosownie do art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. W analizowanej sprawie spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 12 ust. 11 ustawy o CIT. Wynika to z faktu, że:
- Spółka nabywająca uzyska bezwzględna większość praw głosu w Spółce Nabywanej;
- podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiany udziałów);
- Spółka Nabywająca oraz Spółka Nabywana są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3;
- Wspólnik Spółki Nabywającej (Spółka „B.”) przeznaczy w całości lub w części wnoszone udziały na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej;
- nabywane przez Państwa udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów;
- planowana wymiana udziałów zostanie przeprowadzona a z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych w rozumieniu art. 12 ust. 14 ustawy o CIT;
- głównym celem transakcji opisanej we wniosku nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania;
- suma wartości rynkowej udziałów w Spółce Nabywanej ustalona na dzień wymiany udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywającej, które Spółka B. otrzyma w zamian za aport udziałów w Spółce Nabywanej.
Podsumowując, należy stwierdzić, że transakcja nabycia udziałów w Spółce Nabywanej od Spółki „B.” nie spowoduje powstania dla Państwa przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zatem Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Końcowo odnosząc się do powołanych interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że dotyczą one konkretnych indywidualnych spraw podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, zatem nie mogą przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).